Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

OTWP już 46 lat. 4 kwietnia 2024 roku w Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Ogółem do rywalizacji konkursowej przystąpiło 34 uczestników z szkół podstawowych i średnich miasta Tarnobrzega.Uczestnicy zmagali się w dwóch etapach, najpierw pisemnym a następnie - najlepsi w finale ustnym.

Dzieci i młodzież musiała wykazać się znajomością przepisów i umiejętnościami kształtowania w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Wyniki :

Grupa 1 - Szkoły podstawowe - klasy I-IV

1 miejsce - Gabriela RAWSKA - Szkoła Podstawowa nr 11

2 miejsce - Wiktoria MACIĄG - Szkoła Podstawowa nr 11

3 miejsce - Nikodem STELMACH - Szkoła Podstawowa nr 3

Grupa 2 - Szkoły podstawowe - klasy V-VIII

1 miejsce - Katarzyna WILK - Szkoła Podstawowa nr 11

2 miejsce - Aleksander KULA - Szkoła Podstawowa nr 11

3 miejsce - Ambroży ŻARÓW - Szkoła Podstawowa nr 3

Grupa 3 -  Szkoły średnie

1 miejsce - Karolina ZIOŁO - Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica

2 miejsce - Julia ŻYŁA - Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego

3 miejsce - Arkadiusz PRZYBYŁ - Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II

Najmłodszymi uczestnikami byli: Michalina BIELIŃSKA i Bartosz PAWELAK

Jury stanowili:

bryg. Szymon Rawski - KM PSP Tarnobrzeg

asp. Bartosz Bąk - KM PSP Tarnobrzeg

Dawid Uzar - WORD Tarnobrzeg

Każdy z uczestników otrzymał upominki a finaliści nagrody rzeczowe które zostały ufundowane przez Miasto Tarnobrzeg, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu i Państwową Straż Pożarną.

Z ramienia organizatorów uczestniczyli:

dh Edward Szlichta - Prezes ZOM ZOSP RP w Tarnobrzegu

Dariusz Bożek - Prezydent Miasta Tarnobrzeg

Kamil Kalinka - Dyrektor WORD Tarnobrzeg

st. bryg. Jacek Widuch - Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu

dh Wojciech Zioło - Komendant Miejski ZOSP RP w Tarnobrzegu

Zwycięscy eliminacji będą reprezentować miasto Tarnobrzeg w eliminacjach wojewódzkich które odbędą się 17 maja w Sanoku.

Turniej był również okazją do wyróżnienia finalistów eliminacji szczebla miejskiego - Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego - na który wpłynęło ponad 160 prac plastycznych - nagrodzono 20 prac finałowych.