W Tarnobrzegu do egzamiu dojrzałości zgłoszonych zostało 532 uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto i 151 absolwentów szkół średnich, które nie są prowadzone przez Jednostkę Samorządu Terytorialnego.
Sesja główna tegorocznego egzaminu maturalnego będzie przeprowadzona od 7 do 24 maja, w tym: część pisemna – od 7 do 24 maja oraz część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
Najwięcej uczniów zmierzy się w Tarnobrzegu z egzaminami dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika - 186, w Zespole Szkół nr 1 - 75, Zespole Szkół nr 2 - 47, liceum Zespołu Szkół nr 3 - 24, technikum ZS nr 3 - 40, liceum Zespołu Szkół "Górnik" - 55 i technikum w ZS "Górnik" - 105.
W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II do matury zgłoszonych zostało 7 uczniów, w Euro-Szkole BIS Niepublicznym Zespole Szkół dla dorosłych - 30 w Policyjnym LO i 26 w Branżowej Szkole II Stopnia.
W Społecznym Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Małego Księcia - 25 i w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana h. Tarnowskiego - 73.
Zdający, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024, przystąpią do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych: w części ustnej z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. W części pisemnej na pozimie podstawowym z: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
W 2024 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.
Za wszystkich tegorocznych Maturzystów trzymamy mocno kciuki.