Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Zespół Szkół nr 2 w Tarnobrzegu gościł młodzież ze Szkoły Friedrich-List - Schule w Wiesbaden

Powrót

6.06.2024 r. uczniowie tarnobrzeskiego „Rolnika” mieli niecodzienną okazję spotkania z rówieśnikami z Niemiec. Do Zespołu Szkół nr 2 w Tarnobrzegu przybyła 15-osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Friedrich-List - Schule w Wiesbaden - stolicy Hesji wraz  z opiekunem  panem  Michaelem Thomasem – dyrektorem szkoły. Był to rodzaj rewizyty, gdyż w roku szkolnym 2021/22 16-osobowa grupa młodzieży z „Rolnika" uczestniczyła w  projekcie „Ruszamy po nowe szanse rozwoju - mobilność naszym atutem” finansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Młodzież z Polski poznawała wówczas system edukacji w Niemczech i przez cały tydzień brała udział w zajęciach w szkole goszczącej.

Program wizyty gości z Wiesbaden był bardzo napięty i  obfitował w wiele atrakcji. Po  oficjalnym  powitaniu przez pana dyrektora Marka Szczytyńskiego, odbył się występ nowo powstałej grupy tanecznej cheerleaderek. Akrobatyczny pokaz nowoczesnego tańca zrobił duże wrażenie na gościach. Dziewczyny otrzymały gromkie brawa, musiały bisować,  a ich opiekunka pani Joanna Olszowy była z zespołu bardzo dumna. Po występie młodzież „Rolnika” wraz z gośćmi ruszyła w tany. Żywiołowa belgijka, podczas której wszyscy świetnie się bawili była wstępem do  zabaw integracyjnych, w czasie których uczniowie mogli się poznać. Był też poczęstunek regionalnymi potrawami, przygotowanymi przez uczennice Technikum Hotelarskiego pod czujnym okiem pań  Eweliny  Reguły i Sabiny Leśniak. Następnie polsko-niemiecka  zintegrowana już  grupa  wraz z opiekunami panią Jolantą Strycharz - koordynatorem projektu PO WER  i panią  Dorotą  Smalerą – Błasiak wyruszyła na zwiedzanie Sandomierza.

Uczniowie „Rolnika" mocno zaangażowali się w przygotowanie wizyty grupy niemieckiej. Każdy z nich  otrzymał od koordynatora  konkretne zadanie, z którego dobrze się wywiązał. Uczniowie opowiadali o  swojej szkole,  polskiej kuchni, zabytkach Tarnobrzega i Sandomierza. Pan Michael Thomas i jego uczniowie byli oczarowani serdecznością i gościnnością w  tarnobrzeskiej szkole. Młodzież szybko się zintegrowała, wymieniła numery telefonów i adresy mailowe. Z  obu stron padły zapewnienia o dalszej współpracy i kontaktach między szkołami. Pan Thomas zadeklarował młodzieży polskiej m.in. wsparcie przy ubieganiu się o staże zawodowe w firmach w Wiesbaden.

Info i fot: ZS nr 2 w Tarnobrzegu