Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Uroczystość „Z ekonomią za pan brat” z okazji Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 w Zespole Szkół nr 2 w Tarnobrzegu

Powrót

Uroczystość „Z ekonomią za pan brat” z okazji Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 w Zespole Szkół nr 2 w Tarnobrzegu

W dniu 11 grudnia 2024 roku w Zespole Szkół nr 2 w Tarnobrzegu  odbyła się uroczystość z okazji “Roku Edukacji Ekonomicznej”. Ten wyjątkowy rok został ustanowiony, aby zwrócić uwagę na istotną rolę, jaką pełni edukacja z zakresu ekonomii w codziennym życiu Polaków.

W 2024 r. obchodzimy  pięć szczególnych rocznic dla historii gospodarczej Polski tj. 100-lecie reform gospodarczych autorstwa Władysława Grabskiego, 100-lecie powstania polskiego złotego, 100-lecie powstania Banku Polskiego, 100-lecie powstania Banku Gospodarstwa Krajowego oraz 100-lecie wydania powieści Janusza Korczaka pt. „Bankructwo Małego Dżeka” – książki, która była jednym z pierwszych powszechnych podręczników wiedzy ekonomicznej dla uczniów w polskich szkołach .

 

ZS nr 2 to szkoła, która zawsze posiadała w swojej ofercie profile kształcenia związane z ekonomią stąd też w związku z obchodami Roku Edukacji Ekonomicznej, uczniowie zrealizowali projekt edukacyjny „Z ekonomią za pan brat”, którego autorką była pani Bogusława Serwan-Partyńska nauczycielka przedmiotów ekonomicznych.

 

Projekt obfitował w różnorodne wydarzenia związane z szeroko pojętą tematyką ekonomiczną.  Wśród nich znalazły się: projekt „Lekcje z ZUS”; inicjatywa, która wprowadziła młodzież w świat wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, jak również projekt Szkolna Internetowa Gra Giełdowa uczący w sposób praktyczny inwestowania na giełdzie, gdzie uczniowie zdobyli dodatkową wiedzę z zakresu podstaw ekonomii, finansów i zasad działania rynku kapitałowego, czy Dzień Edukacji Finansowej zorganizowany przez Fundację GPW.

Uczniowie realizowali także innowację celno-skarbowa we współpracy z Podkarpacką Krajową Administracją Skarbową, której celem jest edukacja młodzieży w zakresie przepisów prawa podatkowego i celnego.

Młodzież brała udział również w  „Dniu przedsiębiorczości” zorganizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, gdzie uczniowie mieli możliwość odwiedzenia wybranego miejsca pracy, zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie oraz pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania. Uczniowie realizowali również program Państwowej Inspekcji Pracy -  „Kultura bezpieczeństwa”.

Szkoła włączyła się także w Europejski Tydzień Mobilności. Inicjatywa ta  ma na celu promowanie zrównoważonego transportu oraz zachęcanie do przemyślanego korzystania z przestrzeni publicznych. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia było  „Współdzielenie przestrzeni publicznej” , Koncepcja, ta ma na celu optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów miejskich, zapewniając jednocześnie mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo.

Natomiast Międzynarodowy Dzień Spedytora zorganizowany w szkole przybliżył uczniom  tajniki tego zawodu i zachęcił ich  do podążenia tą ścieżką kariery.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach, konferencjach i wykładach prowadzonych przez specjalistów z zewnątrz, podczas których eksperci dzielili się wiedzą na temat szeroko pojętej gospodarki, wymiany towarowej z krajami trzecimi, oszczędzania i inwestowania, ubezpieczeń społecznych, podatków, komunikacji oraz sposobów korzystania z funduszy europejskich.

Szkoła współpracowała z Urzędem Miasta, Izbą Administracji Skarbowej, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Wojewódzkim Urzędem Pracy, Tarnobrzeską Agencją Rozwoju Regionalnego,  Zakładami Chemicznymi „Siarkopol”, firmą Pilkington oraz  Fundacją Sandomierską.

Warto wspomnieć  o konkursach i olimpiadach poszerzających wiedzę uczniów tj.:  “Poznaj swoje prawa w pracy” zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy, „Jak zaplanować swoją karierę?” we współpracy z firmą Pilkington, IX Wojewódzki Konkurs Wiedzy Logistycznej, Konkurs Ekonomiczny „SPRINT”, Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej,  Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym oraz Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. 

Wszystkie wyżej wymienione działania mają wyposażyć absolwenta „Rolnika” w niezbędną wiedzę ekonomiczną, a wartością dodaną jest przekonanie uczniów, że z „ekonomią im do twarzy” i bez obaw mogą wkraczać w dorosłe życie.

Na uroczystą galę ekonomiczną zorganizowaną w szkole zostali zaproszeni goście reprezentujący Prezydenta Miasta Tarnobrzega, który swoim honorowym patronatem objął szkolne przedsięwzięcie, a także partnerzy szkoły tj. przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Tarnobrzeg sp. z o.o., Fundacji Sandomierskiej, Pilkington Automotive Poland, Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

To ważne wydarzenie było okazją do uhonorowania podmiotów współpracujących ze szkołą za ich wkład i zaangażowanie w dziedzinę ekonomii.

Rozdano również nagrody dla zwycięzców w konkursie na plakat o tematyce ekonomicznej.

Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli podmiotów współpracujących ze szkołą wyłoniła laureatów konkursu tj:

I miejsce Aleksandra Kosowska z klasy 4 technikum ekonomicznego

II miejsce Julia Bernyś z klasy 4 technikum ekonomicznego

III miejsce Daria Karpynska z klasy 2 technikum ekonomicznego

Wyróżnienie : Wiktoria Burek i Oliwia Furman z kl. 4 technikum ekonomicznego.

Część artystyczna uroczystości była niezwykle barwna i pełna humoru.  Całość uświetnił pokaz mody ekonomicznej pod hasłem „Jak Cię  widzą tak Cię piszą”, podczas którego uczniowie i zebrani goście mieli okazję zobaczyć, jak powinno się ubrać do szkoły,  na rozmowę o pracę, na spotkanie biznesowe, czy jak naprawdę ubierają się ci, którzy mają “home office”, czyli domowe biuro.

Dopełnienie uroczystości stanowiły wspaniale wykonane piosenki przez Kasię Tomczyk z klasy V technikum logistyki oraz taniec dziewcząt z klasy IV technikum ekonomicznego i III technikum logistyki.

To wyjątkowe wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci uczniów i wszystkich gości jako inspirujący moment w edukacji ekonomicznej.

Koordynatorkami przedsięwzięcia z ramienia szkoły były nauczycielki przedmiotów ekonomicznych: pani Bogusława Serwan-Partyńska oraz pani Marzena Jarosz.

Źródło: Zespół Szkół nr 2 w Tarnobrzegu