W dniu 3 czerwca 9-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu zakończyła praktyki zawodowe w Mallow uczestnicząc w spotkaniu zorganizowanym przez przyjmującą ich firmę "Your International Training". Wszyscy uczestnicy programu otrzymali certyfikaty ukończenia praktyk i tym samym oficjalnie zakończyli swoją przygodę z Erasmus+ Irlandia 2022. Staż zorganizowany był w ramach konkursu Erasmus+ 2021 Runda 1 KA1 KA122-VET - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego.
W tej 9-osobowej grupie znajdowali się uczniowie takich zawodów jak technik grafiki i poligrafii cyfrowej, elektronik, mechanik, teleinformatyk oraz technik pojazdów samochodowych. Grupa dziewcząt - graficzek komputerowych - swoje praktyki odbywała w drukarni Mallow Printing Works. Dziewczyny zajmowały się projektowaniem, drukowaniem oraz obróbką wykończeniową wydruków. Dwóch elektroników pracowało w serwisie komputerowym w Cork. Ich głównym zadaniem było składanie komputerów oraz instalacja systemów operacyjnych. Mechanik oraz grupa techników pojazdów samochodowych zostali przydzieleni do pracy w warsztacie samochodowym w Cork. Zajmowali się oni serwisem, diagnostyką i wymianą części eksploatacyjnych w pojazdach samochodowych. Teleinformatyk pracował w jednoosobowej firmie Cork TV Service, która zajmowała się serwisem oraz montażem telewizji satelitarnej oraz naziemnej oraz zakładaniem instalacji teleinformatycznych. Uczniowie pracujący w Cork docierali do pracy koleją, a Kacper, teleinformatyk, do miejsca stażu docierał wraz ze swoim pracodawcą.
W każdy weekend uczniowie uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych. Klify w Ardmore, przepiękny Park Narodowy Killarney, czy słynne na całą Irlandię Moherowe klify. Każda z tych wycieczek była wyjątkowa i sprawiała dużo radości uczestnikom wyjazdu. Uczniowie mogli rozkoszować się otaczającymi ich widokami.
W ostatnią sobotę przed wyjazdem do kraju uczniowie zwiedzili stolicę Irlandii, Dublin. Według nich to przepiękne miasto o bardzo charakterystycznej irlandzkiej zabudowie. Podczas wycieczki grupa miała okazję zwiedzić Narodową Galerię Sztuki i zachwycać się znajdującymi sę tam dziełami sztuki.
Podczas miesięcznych praktyk uczniowie zaobserwowali wiele działań związanych z ochroną przyrody zarówno w domach rodzin goszczących uczniów jak i w tamtejszym krajobrazie. Istotną rzeczą, którą każdy doświadczył zarówno w domu jak i pracy było przywiązywanie dużej wagi do segregacji śmieci. Na irlandzkich drogach często dało się zobaczyć przejeżdżające samochody elektryczne. Rozwijają się tam również elektrownie, które czerpią energię z odnawialnych źródeł energii - wiatru, wody i energii słonecznej.
Pobyt w Mallow dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń oraz nowych doświadczeń i wspomnień. Uczniowie byli zadowoleni z atmosfery która panowała w domach rodzin, które ich gościły. Podczas ostatnich spotkań przed wyjazdem do Polski wszyscy mogli podzielić się własnymi przeżyciami, spostrzeżeniami i doświadczeniami. Młodzież poznała wielu nowych, ciekawych ludzi. Po pracy znajdowali jeszcze sporo energii na wspólne zwiedzanie, spacery oraz próbowanie lokalnych przysmaków. W czasie wyjazdu, każdy z uczestników podszlifował znajomość języka angielskiego. Uczniowie zadeklarowali, że chętnie uczestniczyliby w tym projekcie kolejny raz.
Pomyślny przebieg stażu nie byłby możliwy bez profesjonalizmu i zaangażowania koordynatorów z Polski i Irlandii, którzy dołożyli wszelkich starań aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki podczas pobytu, dobrą pracę i udane wycieczki.
Gratulujemy uczestnikom i życzymy aby ten projekt przyczynił się do spełnienia ich planów i marzeń. Świetnie byłoby gdyby szkoła miała możliwość ponownego uczestnictwa w projektach Erasmus+ dla naszych młodszych koleżanek i kolegów.
Info i foto: ZS im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu