Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Tarnobrzeg w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Powrót

Tarnobrzeskie obchody upamiętniające ofiary II wojny światowej, w 83. rocznicę jej wybuchu,  rozpoczęły się o godzinie 4.45 na cmentarzu wojennym. Przy mogiłach obrońców Tarnobrzega z września 1939 roku zgromadzili się przedstawiciele samorządu z prezydentem miasta na czele, duchowieństwa, związku żołnierzy WP, harcerze, Strzelcy, mieszkańcy Tarnobrzega.

- Spotykamy się w tym miejscu nie aby świętować, ale by uczcić pamięć tych, którzy w trakcie pożogi wojennej oddali swoje życie, zdrowie, czasem miejsce, swój dom, ojczyznę, która musiała przesunąć swoje granice – mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek do zgromadzonych. Jednocześnie podkreślił, iż w dziejach Polski jest wiele pięknych i ważnych wydarzeń, z których możemy być dumni, o których należy pamiętać i je świętować. Wspomniał także o budowaniu patriotyzmu i roli, jaką ten odegrał i nadal odgrywa. -  Patriotyzm trzymał nas przy życiu przez kolejne pięć lat II wojny światowej. Ale także po 45 roku ten patriotyzm w nas był, jest i zapewne będzie – zaznaczył włodarz.  W okolicznościowym wystąpieniu odniósł się także do współczesności w kontekście wojny w Ukrainie. Wyraził nadzieję, że napadniętym przez Federację Rosyjską sąsiadom uda się obronić swoją niepodległość. -  Dzisiaj tak wiele nas łączy, pomimo tego, że tak wielu zależało, aby nas podzielić. Dziś naród polski i naród ukraiński mogą do siebie wyciągnąć dłoń, a przede wszystkim wyciągnąć lekcję z tego, co się dzieje. Historia jest niesamowicie ważnym elementem dziejów narodu, ale jeżeli naród nie wyciąga z niej wniosków, jeżeli się jej nie uczy, to biada mu.  Mam nadzieję, że nasz naród zawsze będzie wyciągał wnioski  z tragedii, które zdarzyły się w jego dziejach - podkreślił prezydent Tarnobrzega.

Modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej na wojennym cmentarzu poprowadził o. Wojciech Krok OP z klasztoru ojców dominikanów w Tarnobrzegu. Poprzedził ją krótkim wprowadzeniem. – Gdy przy  takich okazjach odczytywany jest apel poległych, gdy padają słowa „stańcie do apelu!” wyobrażamy sobie, że żołnierze, cywile, wszyscy bohaterowie tamtych czasów, pomordowani przez okupanta, stoją razem z nami. I pewnie dziś także, ci żołnierze, którzy spoczywają w tych mogiłach, stają dziś wśród nas, do wspólnego apelu - mówił dominikanin.

Krótką uroczystość zakończyło oddanie hołdu pomordowanym przez okupanta. Prezydent miasta wraz z przedstawicielami samorządu, a także delegacje: rady kobiet, harcerzy, Strzelców tarnobrzeskiego koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego złożyły kwiaty przy pomniku ofiar I i II wojny światowej. W południe w kościele ojców dominikanów odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny i poległych w II wojnie światowej . W piątek, 2 września o godzinie 10.00 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem przy ulicy Sienkiewicza, upamiętniającym mieszkańców tej ulicy, ofiary bombardowania Tarnobrzega z 2 września 1939 roku.