Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Nowy pojazd ratowniczy już na wyposażeniu jednostki OSP Tarnobrzeg os. Ocice

Powrót

Druhowie z OSP w Tarnobrzegu - Ocicach zaprezentowali swój najnowszy nabytek,  wyposażony w pług odśnieżny pojazd ratowniczy typu quad. Pojazd na wyposażenie ocickiej jednostki trafił w piątek, 16 września.

- Coraz lepiej wyposażone jednostki OSP to coraz większe poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców naszego miasta. Ten pojazd, z racji tego, że jest niewielkich gabarytów, będzie niezwykle przydatny w codziennej służbie. Może dotrzeć tam, gdzie nie dojadą wielkie wozy strażackie. Będąc na wyposażeniu jednostki, która znajduje się w sąsiedztwie Jeziora Tarnobrzeskiego, na pewno będzie pomocny we wszelkich działaniach nad jeziorem. W przypadku wysokiego stanu wody w rzekach zda egzamin z patrolowania wałów. Nie bez znaczenia w przypadku śnieżnych zim jest to, że pojazd wyposażony jest w pług- mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek podczas oficjalnej prezentacji pojazdu. W tej uczestniczył także zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega Przemysław Rawski, komendant miejski ochrony przeciwpożarowej w Tarnobrzegu Wojciech Zioło, prezes OSP Tarnobrzeg os. Ocice Ryszard Bogacz, naczelnik OSP Tarnobrzeg os. Ocice Gustaw Tomczyk oraz przewodniczący Zarządu Osiedla Ocice Jan Nowak.

Pojazd, który od teraz już służy w ocickiej OSP, kosztował 80 tysięcy zł. Na jego zakup 45 tysięcy zł strażacy otrzymali ze Skarbu Państwa od Komendanta Głównego PSP w ramach zadania „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych”. W części zakup sfinansowano z budżetu miasta. Z przekazanych na ten cel 30 tysięcy złotych, 20 tysięcy zł były to środki będące w dyspozycji Zarządu Osiedla Ocice, który zdecydował o ich przeznaczeniu na OSP. Pozostała część kwoty potrzebnej na zakup quada to dofinansowanie od firm działających na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, między innymi firm z grupy kapitałowej „Siarkopol”.

- Dofinansowanie, które otrzymują nasi druhowie, za każdym razem spotyka się ze zrozumieniem i wsparciem finansowym z strony Miasta. Tylko dzięki temu strażacy mogą kupować do jednostek profesjonalny sprzęt, który będzie służył przez długie lata dla bezpieczeństwa mieszkańców ale też będzie gwarantował bezpieczeństwo samym ratownikom – podkreśla komendant miejski ochrony przeciwpożarowej w Tarnobrzegu Wojciech Zioło.

 

Jednostka OSP Tarnobrzeg os. Ocice działa na terenie miasta od 90 lat. W jednostce funkcjonuje ponad 40 druhów, z czego 15 stanowi trzon Jednostki Operacyjno-Technicznej biorącej udział w najtrudniejszych działaniach. Strażacy z Ocic na swoim wyposażeniu posiadają lekki samochód ratowniczo gaśniczy Renault Trafic oraz łódź ratowniczą Harpun 550. Nowy nabytek, specjalistyczny pojazd typu ATV/UTV jakim jest quad ratowniczy, w działaniach druhów będzie bardzo pomocny. Dzięki napędowi 4x4 doskonale sprawdzi się w ciężkim terenie, poradzi sobie na piaszczystej plaży czy w terenach znajdujących się od strony strefy i gminy Nowa Dęba. Pojazd jest oznakowany i posiada na wyposażeniu sprzęt łączności, co pozwoli lepiej koordynować działania ratownicze. Dodatkowo quad został wyposażony w pług odśnieżny. Tarnobrzeskie jednostki OSP dysponują już 3 tego typu pojazdami, które doskonale sprawdzają się w działaniach ratowniczych znacząco przyspieszając i polepszając możliwości niesienia pomocy poszkodowanym.

 

Dofinansowanie do quada to nie jedyne wsparcie, jakie w ostatnim czasie pozyskali druchowie OSP z Tarnobrzega. OSP Sobów z ramach konkursu „Szczepimy się z OSP” pozyskało z MSWiA 35 tys. zł na drona ratowniczego z kamerą termowizyjną (zakup jest w trakcie). Cztery tarnobrzeskie OSP otrzymały od Komendanta Głównego PSP 18,5 tys. zł ze środków MSWiA na zakup sprzętu i umundurowania.

Warto wspomnieć także o sprzętowym wsparciu, jakie tarnobrzescy ochotnicy od początku wojny na Ukrainie przekazują ukraińskim druhom. Do tej pory przekazali na ich potrzeby 10 agregatów prądotwórczych, 32 hełmy strażackie, 30 węży tłocznych, 15 kompletów specjalistycznych ubrań, 12 par specjalnych rękawic, buty, niepalne kominiarki, prądownice wodne, rozdzielacz kulowy, torbę medyczną. Ten szlachetny gest został dostrzeżony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, który zdecydował o wsparciu naszych OSP na kwotę 66 573 złotych z przeznaczeniem na zakup sprzętu i umundurowania specjalnego.