Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Zróbmy coś pozytywnego!

Powrót

Zróbmy coś pozytywnego!

„Zróbmy coś pozytywnego!” to projekt realizowany w dniach 19-23 września przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Tarnobrzegu. Z Truskawca do Tarnobrzega przyjechali uczniowie z wychowawcami na międzynarodową wymianę, gdzie młodzież polsko-ukraińską przywitał Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Młodzież w Polsce i na Ukrainie często bierze udział w wielu inicjatywach społecznych i akcjach wolontariackich, co jest szczególnie potrzebne w sytuacji trwającej wojny na Ukrainie. Dlatego spotkali się z tarnobrzeskimi wolontariuszami

i wzięli udział w lokalnej akcji charytatywnej na rzecz dziecka chorego na SMA. Podczas wymiany młodzi ludzie poznali historię Zamku Tarnowskich w Dzikowie, uczestniczyli w warsztatach w Centrum Promocji Obszaru Natura 2000- Tarnobrzeska Dolina Wisły. Wykonywali biżuterię z krzemienia pasiastego zwanego kamieniem optymizmu w Zamku w Sandomierzu a kolejnego dnia wzięli udział w warsztatach historycznych w renesansowym Zamku w Baranowie Sandomierskim. Podczas projektu odbyły się także zajęcia integracyjne, ewaluacyjne, przedsiębiorcza gra edukacyjna, warsztaty w Fundacji Artystycznej GAMON oraz warsztaty z robotyki

w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli. Wieczorami uczniowie prezentowali swoje szkoły i organizacje partnerskie, przedstawiali historię i tradycję swoich miast, a także próbowali  tradycyjne, lasowiackie przysmaki przygotowane przez Dolinę Smaku tj. proziaki, chopcie lasowiackie i kruszonkę oraz mieli możliwość lepienia gołek lasowiackich. Na zakończenie młodzież udała się nad Jezioro Tarnobrzeskie, gdzie mieli okazję pożeglować. A tak o wymianie mówi p. Mariia - wychowawczyni: "Wszystkie nasze dzieci są bardzo zadowolone i zaprzyjaźniły się z polskimi dziećmi. Teraz zapraszamy Was do Truskawca”.

W projekcie  wzięła udział  młodzież z Gimnazjum nr 2 z Truskawca, na Ukrainie, z ZS nr 1 z Tarnobrzega, wychowankowie 9-15 HP i ZS nr 3 ze Stalowej Woli, wychowankowie 9-17 HP. Głównym celem projektu było wspieranie aktywnych postaw obywatelskich oraz podniesienie kompetencji młodzieży w kontekście jej udziału i zaangażowania w życie społeczne, w tym poprzez promocję przedsiębiorczości i wolontariatu.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Anna Wiącek-Siek, specjalista ds. programów.

http://podkarpacka.ohp.pl/fck_pliki/rada_wymiany_mlodziezy.jpg

http://podkarpacka.ohp.pl/fck_pliki/Logo_ministerstwo_poziom_PL.jpg