Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Ruszamy po nowe szanse rozwoju

Powrót

Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu kończy w grudniu realizację  przedsięwzięcia  „Ruszamy po nowe szanse rozwoju – mobilność naszym atutem”. Wchodzi ono w skład projektu „ Ponadnarodowa Mobilność Uczniów” współfinansowanego  przez Europejski Fundusz Społeczny  w ramach  Programu Operacyjnego  Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Głównym celem projektu jest wzmocnienie kompetencji kluczowych takich jak :nauka  języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się ,kompetencji osobistych , społecznych i kulturowych. Tematem naszego przedsięwzięcia jest system szkolnictwa w Niemczech.

W projekcie bierze udział grupa 16 uczniów technikum ekonomicznego, hotelarskiego i technikum logistyki . Kulminacyjnym punktem przedsięwzięcia był 7-dniowy wyjazd grupy uczniów wraz z 2 opiekunami  pod koniec października b.r.  do instytucji przyjmującej Szkoły Friedrich-List- Schule w Wiesbaden -stolicy niemieckiego kraju związkowego  Hesja.

W szkole tej , liczącej dwa tysiące uczniów zgłębialiśmy  skomplikowane tajniki systemu edukacji niemieckiej  : hospitowaliśmy różne lekcje oraz braliśmy czynny udział w lekcjach języka angielskiego oraz  przedmiotów zawodowych. Uczestniczyliśmy pracując w  małych polsko- niemieckich grupach  w ciekawym , całodziennym projekcie edukacyjnym z informatyki (wymiana twardego dysku, podłączenie komputera do Internetu, konfiguracja gniazd sieciowych ).Wraz  z uczniami z klasy 1193 byliśmy na wycieczce na Neroberg , zakończonej wspólnym obiadem w  popularnej  obecnie w Niemczech  sieci  restauracji Extra Blatt. W ostatnim dniu naszej wizyty w szkole Friedrich-List -Schule odbyło się spotkanie naszej międzynarodowej grupy  z dziennikarką  lokalnej gazety, czego efektem jest artykuł w Wiesbadener Kurier”pt.: „ Deutsch polnische Jugendbegegnung” – „Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży”, który ukazał się 3.11.2021 . W czasie naszej  tygodniowej mobilności w Niemczech  poznawaliśmy też zabytki i atrakcje turystyczne takich miast jak Wiesbaden, Frankfurt oraz Moguncja.

W czasie wizyty w szkole partnerskiej zaprezentowaliśmy przygotowane przez uczniów przed wyjazdem materiały promocyjne o Tarnobrzegu i naszej szkole  w języku angielskim i niemieckim.

To był tydzień wytężonej pracy, pełen wrażeń , miłych spotkań i  rozmów  z  rówieśnikami z niemieckiej szkoły. Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci zarówno przez kolegów  jaki i grono pedagogiczne szkoły Friedrich-List-Schule. Usłyszeliśmy  wiele ciepłych słów . P. dyrektor Michael Thomas chwalił nasze przygotowanie do zajęć , zaangażowanie w prace projektowe i  kulturę osobistą .

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji FRSE za   zgodę na przedłużenie naszego przedsięwzięcia , które z powodu wybuchu pandemii zostało przerwane w marcu ubiegłego roku – tuż przed wyjazdem do Niemiec.

 Wcześniejsze działania projektowe uczniów  grupy PO WER   to m.in.: Konkurs Wiedzy o Niemczech,  Konkurs Plastyczny „Typisch deutsch”, przygotowanie przez uczniów  materiałów promocyjno- reklamowych i dydaktycznych  w języku angielskim i niemieckim takich jak:  film  o szkole,  mini słownik polsko-angielsko -niemiecki „Niezbędnik podróżnika”, ulotka o  naszym mieście , ulotka w języku angielskim o ZS nr 2 w Tarnobrzegu, prezentacje PowerPoint  na temat systemu szkolnictwa w Polsce i w Niemczech,  kurs języka angielskiego oraz  kurs języka niemieckiego.

W ramach przygotowania kulturowego do mobilności 16 osobowa grupa uczestników przedsięwzięcia PO WER  udała się  w ubiegłym roku do Krakowa na całodzienną  wycieczkę edukacyjną. W programie wycieczki były zajęcia językowo-kulturowe: warsztaty języka niemieckiego  w  Instytucie Goethego oraz  program oprowadzania po Krakowie  przez doświadczonego przewodnika p. Małgorzatę Krzykalską  pod kątem związków polsko niemieckich na przestrzeni dziejów  na przykładzie wybranych zabytków architektury Krakowa.

Obecne działania projektowe to upowszechnianie rezultatów przedsięwzięcia wśród młodzieży szkolnej, rodziców , grona pedagogicznego i środowiska lokalnego. W ostatnim tygodniu nauki szkolnej 21 grudnia 2021r.odbędzie się międzynarodowa lekcja online o tematyce świątecznej - video- konferencja naszej grupy PO WER z uczniami klasy1193  Friedrich-List-Schule w Wiesbaden.

Szkolny koordynator projektu PO WER

Jolanta Strycharz