W Tarnobrzegu rusza realizacja inwestycji miejskich z wykorzystaniem środków finansowych w ramach programu „Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”. W poniedziałek, 20 lutego 2023 roku prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz przedstawiciele wykonawców inwestycji - Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego oraz PBI Infrastruktura Kraśnik - podpisali umowy na realizację remontu aż dziesięciu dróg w mieście.
Drogowe inwestycje finansowane z tzw. pierwszego Polskiego Ładu podzielone zostały na trzy duże zadania.
W efekcie prac wszystkie uwzględnione w tej inwestycji drogi doczekają się nowej nawierzchni. Z ulicy M. Curie-Skłodowskiej nareszcie znikną betonowe płyty, a droga zostanie połączona z drogą obwodową. Wzdłuż remontowanych ulic wybudowane zostaną nowe, lub przebudowane istniejące, chodniki i drogi rowerowe, miejsca parkingowe. Projekt przewiduje także przebudowę zatok autobusowych, modernizację oświetlenia ulicznego, kanalizacji. W kilku miejscach wybudowane zostaną aktywne przejścia dla pieszych. Największe zmiany czekają nas na ulicy E. Kwiatkowskiego. Tam, w miejscu skrzyżowania z ulicą M. Curie-Skłodowskiej wybudowane zostanie rondo, a na wysokości placu targowego powstanie przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Zmieni się także organizacja ruchu na ulicy J. Kochanowskiego, która w efekcie prac zyska przebicie do drogi powiatowej, ul. 1 Maja. Prace ruszą w najbliższych tygodniach.
- Przed nami rewolucja drogowa w Tarnobrzegu, remont aż dziesięciu dróg, na który bardzo długo czekaliśmy. Z rządowego funduszu Polski Ład na realizację tej inwestycji otrzymaliśmy ponad 35 milionów złotych. Później były perturbacje związane z inflacją, długie rozmowy, także na szczeblu rządowym, na szczęście dziś już podpisujemy umowy z wykonawcami. Wykonawcy tych zadań to firmy wszystkim doskonale znane, gwarantujące zarówno najwyższą jakość i terminowość robót, ale też dające nadzieję, że tak duże inwestycje drogowe nie przyblokują miasta. Mimo wszystko z utrudnieniami musimy się liczyć, czekają nas bowiem naprawdę potężne prace drogowe. Zadanie obliczone jest na ponad 500 dni – podczas podpisania umów z wykonawcami mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Lada dzień tereny budów zostaną przekazane wykonawcom. – Teraz też, po podpisaniu umów, wykonawcy przedstawią harmonogramy prac. Jako, że jest to zadanie dofinansowane z programu rządowego, jesteśmy zobligowani pewnymi zapisami, w tym dotyczącymi terminów, których musimy bezwzględnie przestrzegać, dlatego wszystkie zadania muszą rozpocząć się jednocześnie. Każdy z wykonawców przedstawi nam do uzgodnienia projekt czasowej organizacji ruchu. Będziemy chcieli wybrać rozwiązania jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, ale z pewnymi utrudnieniami trzeba się liczyć – zaznaczyła Barbara Trzeciak naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega.
W konferencji, prócz prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka oraz naczelnik wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Barbary Trzeciak udział wzięła Joanna Kozub naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych. Wykonawców inwestycji reprezentowali: dyrektor Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego Mariusz Serżysko oraz dyrektor regionalny oddziału robót drogowych tej firmy w Chmielowie Łukasz Piątkowski, wiceprezes Zarządu PBI Infrastruktura Kraśnik Mieczysław Wilk, dyrektor ds. technicznych PBI Infrastruktura Paweł Woźnica oraz kierownik budowy PBI Infrastruktura Łukasz Machowski.