Wielopole, Miechcin i Ocice po spotkaniach osiedlowych

Mieszkańcy kolejnych tarnobrzeskich osiedli, tym razem Wielopola, Miechocina i Ocic mieli możliwość spotkania się z prezydentem miasta oraz naczelnikami kilku kluczowych wydziałów Urzędu Miasta Tarnobrzega, a także przedstawicielem Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. Prezydentowi Tarnobrzega Dariuszowi Bożkowi w spotkaniach osiedlowych, które odbyły się 18 i 19 marca, towarzyszyli: Magdalena Walkiewicz zastępca naczelnika Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa w Urzędzie Miasta Tarnobrzega, Jolanta Hyla zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska, Wojciech Lis rzecznik prezydenta miasta, kierownik Biura Promocji Miasta i Współpracy z Mediami oraz Bogusław Potański wiceprzewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega. Spotkanie prowadzili przewodniczący zarządów osiedli – i tak, na osiedlu Wielopole przewodniczący Alfred Martyniak, na osiedlu Miechocin przewodniczący Waldemar Stępak i na osiedlu Ocice przewodniczący Jan Nowak. Każde spotkanie rozpoczęto od przedstawienia sprawozdania z działalności zarządu osiedla za miniony rok. Tradycyjnie, podczas każdego spotkania mieszkańcy mieli także możliwość poruszania najbardziej istotnych dla danego osiedla spraw. Spotkania są także okazją do omówienia zadań inwestycyjnych na każdym z osiedli, zarówno tych zrealizowanych w roku minionym, jak i tych ujętych w planach inwestycyjnych na dany rok.

Na osiedlu Wielopole w roku 2022 m.in. rozebrano niszczejący budynek biurowy przy ul. Targowej (koszt: 45 510 zł brutto), z puli tzw. budżetu osiedlowego wyremontowano ogrodzenie między garażami wraz z remontem ogrodzenia SP nr 4 (koszt: 6 500 zł brutto), utwardzono teren w sąsiedztwie garaży przy Targowej (koszt: 17 467,18 zł brutto), utwardzono teren pod altanę śmietnikową przy blokach za Urzędem Skarbowym (koszt: 15 994,98 zł brutto).  Z kolei w ramach budżetu obywatelskiego naprawiono część ulicy i chodniki z kostki brukowej (koszt:19 997,49 zł brutto). W minionym roku opracowano też dokumentację projektowo-kosztorysową dla realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowy i remonty budynków oświatowych w Tarnobrzegu: Szkoła Podstawowa nr 4 ul. Wyspiańskiego 10: remont schodów wejściowych - wejście główne, wymiana obróbek blacharskich dachów, naprawa parapetów, remont chodników zewnętrznych, czyszczenie i malowanie elewacji”. W ramach tzw. bieżącego utrzymania na osiedlowe drogi wydatkowano w roku minionym ponad 32 550 zł netto. W planach inwestycyjnych Tarnobrzega na 2023 r. na osiedlu Wielopole uwzględniono następujące zadania: w ramach projektu pn. „Widno i bezpiecznie - doświetlamy nasze miasto” wykonanie oświetlenia parkingu za UM przy ul. Mickiewicza 7 oraz wykonanie oświetlenia parkingu od budynku przy ul. Wyspiańskiego do ul. Tracza, w ramach zadań realizowaniach z tzw. Polskiego Ładu II: przebudowa drogi wewnętrznej od ulicy Wyspiańskiego do ulicy Tracza wraz z budową nowych miejsc parkingowych przy SP4 (koszt realizacji: 1 847 314,38 zł brutto), w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: przebudowa ul. Rusinowskiego (koszt: 1 564 802,57 zł brutto). W ramach budżetu obywatelskiego na osiedlu powstać ma „Zielona wyspa w centrum miasta” – strefa zabaw i relaksu w pobliżu SP4. Ponadto, do wydatkowania na najpilniejsze osiedlowe inwestycje w roku bieżącym zarząd ma 50 tysięcy złotych z puli tzw. budżetu osiedlowego.

W roku 2022 także na osiedlu Miechocin zrealizowano kilka inwestycji. W ramach projektu pn. „Widno i bezpiecznie - doświetlamy nasze miasto” wykonano oświetlenie ul. Żniwnej (koszt: 33 542,10 zł brutto) oraz oświetlenie alejki na cmentarzu  parafialnym (koszt: 38 300,75 zł brutto). W minionym roku przeprowadzono remonty sal lekcyjnych w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 (koszt: 39 368,78 zł brutto), z puli budżetu osiedlowego wymieniono uszkodzony naświetlacz kapliczki przy ul. Żniwnej (koszt: 1 050 zł brutto), zamontowano naświetlacz LED z czujnikiem ruchu w altanie na rozwidleniu ulic 12 Października, J. Długosza i St. Orła (koszt: 1 045 zł brutto), wymieniono oprawy oświetleniowe przy ul. boczna St. Orła (koszt: 920,00 zł brutto). Z kolei w ramach budżetu obywatelskiego oczyszczono i pomalowano elewację domu osiedlowego (koszt: 24 538,50 zł brutto). Na bieżące utrzymanie osiedlowych dróg w roku 2022 wydatkowano łącznie ponad 13 880 zł netto. W planach na rok 2023 na osiedlu Miechocin uwzględniono realizację zadania w ramach Polskiego Ładu II: przebudowa ul. 12 Października (koszt: 3 533 949,85 zł brutto). W ramach budżetu obywatelskiego kontynuowane będzie zagospodarowanie „Rodzinnego parku rekreacji na osiedlu Miechocin w Tarnobrzegu”, do dyspozycji zarządu osiedlowego jest ponadto 50  tysięcy zł. Obecnie realizowane jest także opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 6 (szacowny koszt: 72 324 zł brutto).

Na osiedlu Ocice w ramach projektu pn. „Widno i bezpiecznie - doświetlamy nasze miasto” w roku minionym dobudowano oświetlenie ulicy Ocickiej w kierunku Jeziora Tarnobrzeskiego (koszt: 19 950,60 zł brutto), wykonano oświetlenie ul. Konwaliowej (koszt: 100 201,95 zł brutto) a także naprawiono lampę solarną przy placu zabaw (1 000 zł brutto). Z puli budżetu osiedlowego zakupiono traktorek kosiarki spalinowej do koszenia zieleni na osiedlu (koszt: 11 399 zł brutto). Na bieżące utrzymanie dróg osiedlowych w roku 2022 wydatkowano łącznie ponad 41 570 zł netto. W bieżącym roku w ramach budżetu osiedlowego na osiedlu Ocice realizowany będzie projekt „Poprawa bezpieczeństwa na osiedlu Ocice poprzez wykonanie oświetlenia” (koszt: 19 999,41 zł brutto). Ponadto, do dyspozycji zarządu jest 50 tysięcy złotych do wykorzystania na najpilniejsze osiedlowe prace.