Młodzi ludzie zaskakują wiedzą pożarniczą

W czwartek, 30 marca w Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”, wręczono także nagrody finalistom eliminacji miejskich Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego.

Do rywalizacji na etapie powiatowym w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” przystąpiło 30 uczestników, uczniów tarnobrzeskich szkół podstawowych i średnich. Dzieci i młodzież zmagali się w dwóch etapach, pisemnym, a najlepsi w finale ustnym. - Uczestnicy musieli się wykazać znajomością przepisów i umiejętnościami kształtowania w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego – wylicza dh Wojciech Zioło, Komendant Miejski ZOSP RP w Tarnobrzegu. Jak widać, turniej do łatwych nie należy. – Nie jest to wiedza, jakiej wymaga się od każdego ucznia, chociaż dobrze, by każdy z nas chociaż w niewielkim stopniu taką wiedzę posiadał. To, jakim zakresem wiedzy pożarniczej wy się popisaliście, jest imponujące. Tym bardziej gratuluję, zarówno tej wiedzy, ale też tego, że chcecie się mierzyć w tak wymagającym turnieju. Dziękuję opiekunom, nauczycielom, którzy pomagają młodym przygotować się do tego turnieju. I gratuluję wszystkim bez wyjątku, którzy do turnieju przystąpili – mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Poziom wiedzy dzieci i młodzieży oceniało jurty w składzie: mł. bryg. Szymon Rawski z KM PSP Tarnobrzeg, mł. asp. Bartosz Bąk z KM PSP Tarnobrzeg oraz Marek Paszta z WORD Tarnobrzeg. Kciuki za uczestników turnieju trzymali i nagrody wręczali: dh Michał Wiącek wiceprezes ZOM ZOSP RP w Tarnobrzegu, Dariusz Bożek prezydent Tarnobrzega, Kamil Kalinka dyrektor WORD Tarnobrzeg, dh Wojciech Zioło komendant miejski ZOSP RP w Tarnobrzegu.

Wyniki eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”:

Grupa 1 - Szkoły podstawowe - klasy I-IV

1 miejsce - Aleksander KULA - SP 11

2 miejsce - Anna CZAJA - SP 11

3 miejsce - Lena KRUPA - SP 3

Grupa 2 - Szkoły podstawowe - klasy V-VIII

1 miejsce - Przemysław ZIOŁO - SP 11

2 miejsce - Katarzyna WILK - SP 11

3 miejsce - Stanisław STEC - SP 6

Grupa 3 -  Szkoły średnie

1 miejsce - Karolina ZIOŁO - Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica

2 miejsce - Marcel CHOJNACKI - Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

3 miejsce - Milena FURTAK - I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im . Hetmana Jana Tarnowskiego

Najmłodszymi uczestnikami byli: Lena Krupa i Aleksander Kula. Każdy z uczestników otrzymał upominki, a finaliści nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Miasto Tarnobrzeg, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu i Nadleśnictwo Nowa Dęba. Zwycięzcy eliminacji powiatowych będą reprezentować miasto Tarnobrzeg w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 19 maja w Przemyślu.

Tego samego dnia wręczono też nagrody finalistom rozstrzygniętych wcześniej eliminacji miejskich Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego. Komisja konkursowa w składzie: Michał Wiącek wiceprezes ZOM ZOSP RP w Tarnobrzegu, Wojciech Zioło komendant miejski ZOM ZOSP RP w Tarnobrzegu, Stanisław Dziubak plastyk z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Dawid Uzar z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu wyłoniła finalistów, których prace zostaną zgłoszone do eliminacji wojewódzkich. Gratulujemy!

Wyniki eliminacji miejskich Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego”

I grupa - przedszkola

Finalista – Tamara ŚLIWIŃSKA – GONCALVES – Przedszkole nr 7 w Tarnobrzegu

Finalista – Julia DUL - Przedszkole nr 17 w Tarnobrzegu