Tarnobrzeżanie świętują 430. urodziny miasta i 70. rocznicę odkrycia złóż siarki

W sobotę, 27 maja, z inicjatywy Fundacji "Serce Lasowiackie" im. Barbary i Franciszka Mortków oraz społeczności Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, uroczyście podkreślono najważniejszą w historii Tarnobrzega datę,  430. rocznicę wydania przez Zygmunta III Wazę przywileju zezwalającego na lokację miasta. W uroczyste obchody, które odbyły się na placu Bartosza Głowackiego, organizatorzy zaangażowali młodych tarnobrzeżan, uczniów tarnobrzeskich szkół, by w ten sposób zainteresować ich historią miasta. Świętowanie 430. rocznicy lokacji miasta połączono z uczczeniem kolejnego ważnego w historii Tarnobrzega wydarzenia, 70. rocznicą odkrycia w rejonie miasta złóż siarki. Inicjatorzy ogłoszenia w Tarnobrzegu roku 2023 „Rokiem Pamięci Górników i Pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego” - Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Tarnobrzeg oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu dla upamiętnienia tego odkrycia, które przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta, zaplanowali szereg działań mających podkreślić szczególną rolę przemysłu siarkowego dla dziejów Tarnobrzega i regionu. Do września br. na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu można oglądać plenerową wystawę poświęconą Tarnobrzeskiemu Zagłębiu Siarkowemu. Przygotowało ją tarnobrzeskie Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Oficjalne otwarcie wystawy, które odbyło się w sobotę 27 maja, poprzedziło złożenie kwiatów przy znajdującym się przy szpitalu w Tarnobrzegu pomniku świętej Barbary, patronki górników, a później przemarsz uczestników uroczystości przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej, kontynuatorki muzycznych tradycji Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol”. Wydarzeniom towarzyszył dwudniowy, sobota-niedziela, Festiwal Rękodzieła Artystycznego.