KOMUNIKAT
Prezydent Miasta Tarnobrzega przypomina, że w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2625 z późn.zm.) wprowadzono opłaty za usługi wodne wynikające z tytułu zmniejszenia naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji przez wyłączenie więcej niż 70 % powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.
Osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej będące:
zobowiązane są do uiszczenia opłaty za usługi wodne zwanej opłatą retencyjną.
Zgodnie z art. 270 ust. 7 w/w ustawy wysokość opłaty za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji przez wyłączenie więcej niż 70 % powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej zależy odpowiednio od wielkości powierzchni uszczelnionej, rozumianej jako powierzchnia zabudowana wyłączona z powierzchni biologicznie czynnej oraz zastosowania kompensacji retencyjnej. Wysokość w/w opłaty ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wyrażonej w m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej oraz czasu wyrażonego w latach. Ustalając wysokość opłaty uwzględnia się okres rozliczeniowy, wynoszący kwartał. W myśl zapisu znowelizowanego art. 552 ust. 2a pkt 2 i ust. 2b pkt 2 ustawy Prawo wodne podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są obowiązane składać Prezydentowi Miasta oświadczenia zgodnie z załączonym wzorem w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału. Wpływy z opłat z tytułu zmniejszenia naturalnej retencji stanowią w 90% przychód Wód Polskich, a w 10% dochód budżetu gminy. Do opłat stosuje się przepisy działu II ustawy – Ordynacja podatkowa. Na podstawie art.269 ust.2 i ust.3 ustawy Prawo wodne z opłaty retencyjnej zwolnione są jezdnie dróg publicznych oraz drogi kolejowe, z których wody opadowe lub roztopowe są odprowadzane do wód lub do ziemi przy pomocy urządzeń wodnych umożliwiających retencję lub infiltrację tych wód oraz kościoły i inne związki wyznaniowe. Wobec powyższego podmioty, których nieruchomości są zagospodarowane w sposób zmniejszający naturalną retencję terenową w stopniu przewidzianym ustawą, a do których nie wpłynęła indywidualna prośba o złożenie oświadczenia, winne są wypełnić oświadczenie zgodnie z załączonym wzorem i dostarczyć Prezydentowi Miasta w terminie określonym w ustawie Prawo wodne:
- za pośrednictwem poczty na adres : Prezydent Miasta Tarnobrzega , ul. Kościuszki 32, 39-400 Tarnobrzeg,
- do Kancelarii Urzędu Miasta Tarnobrzega, lub do Biura Obsługi Interesantów, sektor A, sala 1, stanowisko 5: Edukacja, Zdrowie, Kultura i Sport, Komunalny i Środowisko, Fundusze Pomocowe, ul. Mickiewicza 7,39-400 Tarnobrzeg w godzinach pracy urzędu,
-za pośrednictwem platformy ePUP
W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Środowiska, nr telefonu 15 8181 224
UWAGA:
Jeśli na dzień wprowadzenia niniejszego zobowiązania podmiot podlegał obowiązkowi składania oświadczenia woli i wnoszenia opłaty, a dotychczas tego nie uczynił – konieczne jest złożenie oświadczeń zaległych obejmujący cały okres istnienia obowiązku tj. od 1 stycznia 2018 r.