1 sierpnia, punktualnie o godz. 17 w Tarnobrzegu zawyły syreny alarmowe. Przedstawiciele władz miasta – prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega Bogusław Potkański, wiceprzewodnicząca Bożena Kapuściak - wraz z mieszkańcami, radnymi, weteranami, kombatantami, dowódcą tarnobrzeskiej kompanii lekkiej piechoty OT, kapitanem Sebastianem Burghartem, tarnobrzeskimi harcerzami i strzelcami spotkali się na cmentarzu wojennym, by uczcić setki tysięcy ofiar powstania warszawskiego. Delegacje złożyły na cmentarzu kwiaty, a o. Wojciech Krok z klasztoru ojców dominikanów w Tarnobrzegu poprowadził modlitwę w intencji poległych.
W okolicznościowym wystąpieniu prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek zwrócił uwagę, jak ważna jest pamięć o powstańcach warszawskich, a także uczestnikach innych zrywów, wspomniał o trudnej historii naszego państwa, w której nie brakowało konfliktów i walk z sąsiadami, ale również pomiędzy rodakami. - Jesteśmy tu po to, aby nie tylko o tym pamiętać, ale też wyciągać wnioski. Ważne, abyśmy z tej tragicznej historii, wszystkich tragicznych momentów w historii naszego kraju, potrafili wyciągać wnioski, abyśmy nie zapominali, że obok siebie mamy brata, a nie wroga – mówił prezydent Bożek. Dyrektor Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu Tadeusz Zych podkreślił z kolei udział tarnobrzeżan w tamtym zrywie z 1944 roku. Przywołał pamięć pond 30 ochotników, którzy w odpowiedzi na apel gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego wzywającego na pomoc walczącej stolicy, wyruszyli do Warszawy pod dowództwem por. Kazimierza Bławata, szefa tarnobrzeskiego Kedywu. Wspomniał córkę i syna dr. Michała Marczaka, bibliotekarza w dzikowskim Zamku, którzy znaleźli się w gronie walczących w stolicy żołnierzy, a także bohaterską kobietę, która negocjowała z Niemcami warunki wyprowadzenia cywili z Warszawy oraz warunki kapitulacji, Marię z Światopełk-Czetwertyńskich Tarnowską, żonę urodzonego w Dzikowie Adama Tarnowskiego.
Tarnobrzeskie obchody 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego zwieńczył Bieg dzieci dla Niepodległej zorganizowany przez Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu, Aktywne Podkarpacie i Wozownię Fram w Tarnobrzegu. Na trasie biegu liczącego symboliczne 1944 metry pomimo kapryśnej pogody stanęło ponad 130 osób.