Dzień Tumbo

Tarnobrzeskie stowarzyszenie "Les Orphelins", w ramach Podkarpackiego Projektu Edukacyjno-Społecznego "Śmierć oczami dziecka: żałoba- temat tabu. STOP SAMOBÓJSTWOM", nawiązało współpracę z Fundacją Hospicyjną w Gdańsku, z powodzeniem realizującą na Pomorzu program "Tumbo Pomaga". "Dzień Tumbo" to część programu "Tumbo Pomaga", którego celem jest wsparcie osieroconych dzieci i nastolatków. Podstawowym założeniem jest pomoc nauczycielom przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Realizacja "Dnia Tumbo" daje możliwość poruszenia trudnego tematu śmierci w przystępny sposób. Słonik Tumbo jest maskotką Funduszu Dzieci Osieroconych, która opiekuje się dziećmi w żałobie po pacjentach polskich hospicjów, wspiera psychologicznie wszystkich małoletnich żałobników oraz ich opiekunów.

Stowarzyszenie "Les Orphelins" oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega serdecznie zapraszają do jego organizacji w tarnobrzeskich placówkach oświatowych.

"Dzień Tumbo" organizowany jest 21 listopada - w Dniu Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie. Wychowawca, nauczyciel przygotowują w szkole- wg własnej inwencji twórczej- wydarzenie lub akcję na rzecz dzieci osieroconych, których motywem jest słonik Tumbo oraz kolor pomarańczowy.

Celem organizacji "Dnia Tumbo" w Tarnobrzegu jest rozpropagowanie na południu Polski przez stowarzyszenie "Les Orphelins" i Prezydenta Miasta Tarnobrzega szczytnych założeń Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku, aby szkolna społeczność została oswojoną z tematyką śmierci, a dzieciom było łatwiej- w wypadku straty kogoś bliskiego- odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Placówka zgłaszająca się do programu uzyskuje dostęp do zestawu opracowanych materiałów pomocniczych przydatnych w przeprowadzeniu zajęć.

Najciekawsze pomysły realizacji "Dnia Tumbo" zostaną zaprezentowane na portalu fb Fundacji Hospicyjnej.

Placówkę do udziału zgłasza dyrektor lub nauczyciel, w terminie do 10 listopada br. Chęć udziału w wydarzeniu należy wysłać elektronicznie na adres: wolontariat@hospicja.pl

Na zaproszenie stowarzyszenia "Les Orphelins" oraz Prezydenta Miasta Tarnobrzega, do naszego miasta przyjedzie mgr Agnieszka Paczkowska- psycholog Hospicjum dla Dzieci i i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza, psychoonkolog, specjalistka psychologii klinicznej, koordynatorka merytoryczna programu "Tumbo Pomaga" i wiceprezes Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. Podczas konferencji w Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu, 23.10.2023 r., opowie ona o procesie żałoby dzieci i młodzieży oraz działalności Fundacji na Pomorzu. Konferencja będzie inaugurowała w Tarnobrzegu Podkarpacki Projekt Edukacyjno-Społeczny "Śmierć oczami dziecka: żałoba- temat tabu. STOP SAMOBÓJSTWOM", który objęła Patronatem Honorowym Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser- Duda i który uzyskał rekomendację Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.