Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu

Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego jest już wieloletnią inicjatywą integracyjną Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu.  Pandemia przerwała możliwość realizacji spotkania  w tradycyjnej formie. Placówka realizowała przedsięwzięcie w formie online. Przez okres trzech lat podkarpackie placówki zapraszane były do wypowiedzi scenicznej na temat „ Sztuka integracji w izolacji”,  „Edukacja przez sztukę – Złam Stereotyp”, „Przegląd Twórczości w Rockowej Tożsamości”. Każdorazowo w edycji online brało udział blisko 50 placówek. W 2023r. ŚDS Tarnobrzeg wznowił realizację Przeglądu Twórczości Artystycznej w formie stacjonarnej. Honorowy Patronat nad XIX edycją Przeglądu przyjęli Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart,  Prezydent Miasta Tarnobrzega Pan Dariusz Bożek, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Pan Jerzy Sudoł.

Spotkanie integracyjne realizowane było przy współpracy z Miejskim  Ośrodkiem Sportu                 i Rekreacji w Tarnobrzegu oraz Tarnobrzeskim Domem Kultury.

Przegląd Twórczości Artystycznej jest okazją do promowania sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie, przewlekle chorujących psychicznie w wielu jej wymiarach; teatr, poezja, piosenka. Imprezie towarzyszy wystawa prac plastycznych oraz konkurs literacki. W tegorocznej XIX edycji Przeglądu uczestniczyło 50 placówek z całego Podkarpacia. W konkursie literackim wzięło udział 8 osób, jury pod przewodnictwem Pani Janiny Szul, przyznało 3 główne nagrody  pierwsze, drugie i trzecie miejsce, oraz 5 wyróżnień. Inicjatywa jest ważnym elementem rehabilitacji społecznej, pozwala ukazać, odmienny od naznaczonego krzywdzącym stereotypem , wizerunek osoby niepełnosprawnej.

Tradycją stało się, iż podczas Przeglądu Społeczność ŚDS Tarnobrzeg przyznaje statuetki „Ludzi Wielkiego Serca”. Wyróżnienie przyznawane jest osobom zaangażowanym w pomoc środowisku osób niepełnosprawnych. W 2023r. statuetkę otrzymało 8 osób.

Tegoroczne spotkanie stało się także okazją do uczczenia jubileuszu 25 lat działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu . Z tej okazji dla zgromadzonych gości zaśpiewali Natalia Ciecierska oraz Aleksander Szwarnowiecki.                    Był także okolicznościowy tort oraz zabawa taneczna. Z okazji jubileuszu przyznano także dodatkową nagrodę za najciekawszą, najbardziej różnorodną wystawę prac plastycznych.

Źródło: ŚDS Tarnobrzeg.