Jednostka OSP Tarnobrzeg os. Sielec wzbogaciła się o nowy pojazd ratowniczy, quad 4x4

W piątek 29 września 2023 roku druhowie z OSP Tarnobrzeg os. Sielec dokonali odbioru technicznego połączonego z szkoleniem eksploatacyjnym nowego pojazdu ratowniczego typu QUAD - CF MOTO C-FORCE 1000 OVERLAND T3B 4x4.  Oficjalne przekazanie strażakom pojazdu miało miejsce przed budynkiem Urzędu Miasta Tarnobrzega. uczestniczyli w nim: prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega Przemysław Rawski, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu bryg. Jacek Widuch, Komendant Miejski Ochrony Przeciwpożarowej w Tarnobrzegu Wojciech Zioło oraz naczelnik OSP Tarnobrzeg os. Sielec Jan Lis.

Pojazd kosztował 81 tysięcy złotych, z czego 41 tysięcy złotych strażacy otrzymali z budżetu państwa, dotacja Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w ramach zadania „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych". Kolejne 40 tysięcy złotych pochodziło z przekazanej przez prezydenta Miasta Tarnobrzega puli na tzw. budżet osiedlowy dla osiedla Sielec, a którą to kwotę Zarząd Osiedla Sielec  przeznaczył na doposażenie OSP.

- Razem z PSP doposażamy tarnobrzeskie jednostki. Wydarzenia ostatnich kilkunastu lat, chociażby powódź, pokazały, że sprzętów, którymi strażacy niosą pomoc, nigdy dość. A potrzebne są zarówno wielkie wozy bojowe, ale też takie niewielkie gabarytowo pojazdy, jak quady. Jest to sprzęt naprawdę uniwersalny. Cieszę, że nasza współpraca z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu układa się tak dobrze, a wszystko na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców – mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

- Jako Państwowa Straż Pożarna bardzo się cieszymy, że zawsze możemy z samorządem Tarnobrzega partycypować w kosztach pozyskania nowych sprzętów dla strażaków. Dziś kolejna jednostka OSP wzbogaca się o nowy pojazd, tym razem o tego wszędołaza. Quad trafia do naszych druhów ochotników z Sielca, którzy pamiętają doświadczenia z 2010 roku, ale też podtopienia, które nawiedały Sielec i sąsiedzkie osiedla. Wówczas brakowało takiego pojazdu, który umożliwiałby chociażby transport worków z piachem na obwałowania, czy przetransportowanie  pomp do rozlewisk. Od teraz gotowość operacyjna jednostki w Sielcu znacząco wzrasta – podkreślił Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu bryg. Jacek Widuch.

Naczelnik OSP Tarnobrzeg os. Sielec Jan Lis dziękując za nowy pojazd dla sieleckiej jednostki zaznaczył, że nowego, sprawnego sprzętu dla straży nigdy dosyć. Zadeklarował jednocześnie, że OSP Sielec gotowa jest wspierać w działaniach inne jednostki OSP z terenu Tarnobrzega, zawsze też jest w gotowości, by wspierać zawodowych strażaków z PSP w Tarnobrzegu.

Jednostka OSP Tarnobrzeg os. Sielec działa na terenie miasta od 127 lat. W jednostce zrzeszonych jest ponad 20 druhów z czego 15 stanowi trzon Jednostki Operacyjno-Technicznej biorącej udział w działaniach. Na wyposażeniu OSP Sielec jest lekki samochód ratowniczo gaśniczy Renault Trafic oraz pompa dużej wydajności, a od teraz także specjalistyczny pojazd typu ATV/UTV jakim jest quad ratowniczy. Jak podkreślają druhowie, nowy pojazd dzięki napędowi 4x4 doskonale sprawdzi się w ciężkim terenie. Sielecka OSP położona jest bezpośrednio przy rzece Wisła, nowy pojazd doskonale sprawdzi się przy kontrolowaniu śluz, w transporcie pompy dużej wydajności na śluzę wałową w przypadku wystąpienia podtopień na osiedlach Sielec, Zakrzów i Podłęże. Będzie on także wykorzystywany przy pożarach nieużytków w międzywału Wisły, a także przy poszukiwaniu osób zaginionych.

Nowy pojazd jest oznakowany i posiada na wyposażeniu sprzęt do łączności, co pozwoli lepiej koordynować działania ratownicze. Dodatkowo quad został wyposażony w pług odśnieżny, który będzie mógł być wykorzystany na terenie miasta Tarnobrzega w szczególnie trudnych sytuacjach pogodowych do odśnieżenia dojścia do szkół, przystanków, czy do utorowania drogi dla np.  pogotowia ratunkowego.

Tarnobrzeskie jednostki OSP dysponują już czterema tego typu pojazdami, które biorą udział w działaniach ratowniczych znacząco przyspieszając i polepszając możliwości niesienia pomocy poszkodowanym.