Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Barbórka” w Tarnobrzegu świętował 55-lecie istnienia

Wyjątkowo uroczyście świętowali w tym roku tarnobrzescy krwiodawcy zrzeszeni w Klubie Honorowych Dawców Krwi PCK „Barbórka”. Okazje ku temu były bowiem aż trzy - Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK, 65-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK oraz jubileusz 55-lecia istnienia Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Barbórka” w Tarnobrzegu. Uroczystość odbyła się w restauracji Fregata 24 listopada, a Honorowym Patronatem objął ją prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Najważniejsi tego dnia byli oczywiście honorowi dawcy krwi z prowadzącymi uroczystość członkami zarządu Klubu HDK „Barbórka” na czele - prezesem Mariuszem Turbaczem, zastępcą prezesa Zbigniewem Dendurą oraz skarbnikiem Małgorzatą Kucwaj. Nie zabrakło także zaproszonych gości. Z najlepszymi życzeniami dla krwiodawców na uroczystość przybyli: prezes Podkarpackiego Oddziału PCK prof. Antoni Olak, dyrektor Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie doktor nauk o zdrowiu Ewa Zawilińska oraz lekarz medycyny Urszula Bzdek, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Samorząd miasta reprezentował prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, powiatu - sekretarz Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu Kazimierz Błasiak. O oprawę artystyczną wieczoru zadbali tarnobrzescy artyści - Diana Ciecierska-Sudoł, Natalia Ciecierska oraz Wojciech Kawa.

Okolicznościowe spotkanie było okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych krwiodawców. Odznaczeniem „Zasłużony Dla Zdrowia Narodu” wyróżniono: Janusza Krasonia, Wojciecha Kotulskiego i Ireneusza Osemlaka. Odznaczenie to otrzymał również krwiodawca niezrzeszony, Włodzimierz Brodzki. Odznaczenia „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” otrzymali: Paweł Gawroński i Wojciech Kotulski. Odznaczenia „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” wręczono: Adamowi Urbaniakowi, Natalii Janas, Przemysławowi Ziętkowi, Radosławowi Pawłoszkowi, Pawłowi Gawrońskiemu oraz Renacie Owoc. Odznaczeniami „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” zostali odznaczeni: Iwona Ćwik, Aneta Urbaniak, Wojciech Sudoł, Witold Rębisz, Krzysztof Stępień, Sylwester Walski, Łukasz Stępień. Wręczono także Ordery Honorowe Polskiego Czerwonego Krzyża. Tymi zostali odznaczeni: Karol Bykowski, Stanisław Dzieciuch, Bogusław Szewczyk i Zbigniew Dendura. Zbigniew Dendura oraz Janusz Krasoń otrzymali także Medale 65-lecia Honorowego Dawstwa Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.