Nowy kierownik Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego

Nowy kierownik Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego

Nowym kierownikiem Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego została Beata Kotasiak-Wójcik. Następczyni dr. Adama Wójcika, objęła stanowisko od 1 stycznia 2022 roku. Beata Kotasiak-Wójcik – historyk, archiwista, konserwator drewna. Kustosz w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Absolwentka UMCS w Lublinie, Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Państwowego Studium Plastycznego w Tarnowie o specjalności konserwacja drewna.

Pracowała m.in. w Kierownictwie Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu, Przy renowacji zabytkowych mebli ze zbiorów Pałacu w Wilanowie, Muzeum Zamkowego w Sandomierzu i dla Krzysztofa Pendereckiego do Lusławic oraz w zamkach w Nowym Wiśniczu i Suchej Beskidzkiej. Nadzorowała prace konserwatorskie prowadzone w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Od początku istnienia Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega zrealizowała wiele wystaw czasowych i ekspozycji stałych, w tym obecnych wystaw w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Autorka wielu artykułów i opracowań z zakresu historii regionalnej, zwłaszcza dotyczących Michała Marczaka. Do tej pory zajmowała się zbiorami archiwalnymi oraz biblioteką naukową Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Prowadzi wykłady w ramach cyklów Czwartkowe Wieczory Zamkowe i Spichrzowe Gwarków Pogwarki. Członek zarządu oddziału świętokrzyskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega. Odznaczona Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem Gloria Radices Sulphureum przez prezydenta miasta Krakowa.

Źródło: Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu