Prymasówka na praktykach w Grecji

Uczniowie z tarnobrzeskiej Prymasówki wrócili z praktyk zawodowych z urokliwych Salonik w Grecji, podczas których podnosili swoje kompetencje zawodowe, językowe i społeczne. Pracodawcy bardzo życzliwie przyjęli uczniów, chętnie dzielili się swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem, a także pomagali młodzieży w zdobywaniu nowych umiejętności.

Uczestnikami projektu było 23 uczniów ze szkoły branżowej I stopnia i klas technikum. Na praktykach byli przyszli fryzjerzy, informatycy, stewardessy, turyści, kucharze i sprzedawcy. Wyjazd poprzedziły kompleksowe przygotowania, kurs języka angielskiego i warsztaty pedagogiczno-kulturowe, dzięki którym uczestnicy mogli poznać historię i kulturę oraz zasady savoir-vivre obowiązujące w Grecji.

Młodzież miała również możliwość poznać miasto, zwiedzili min. Muzeum Kultury Bizantyjskiej, które przybliżyło bogatą kulturę regionu, Białą Wieżę, będącą symbolem miasta, Kościół św. Dymitriusza, baszty więzienne, Rotundę – zagadkowy „mały Panteon”, Łuk i mauzoleum Galeriusza, mogli również podziwiać malownicze wodospady Edessa i zrelaksować się na basenach termalnych. Podczas czasu wolnego cieszyli się promieniami słonecznymi i ciepłym Morzem Egejskim. Piękno, historia, kultura i atrakcje tego malowniczego miasta pozostaną na długo nie tylko na zdjęciach, ale również w pamięci uczniów. Na zakończenie praktyk wszyscy uczestnicy projektu otrzymali Certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk i uczestnictwa w projekcie, dokument Europass-Mobilność potwierdzający nabyte kompetencje i umiejętności.
W czasie realizacji projektu zostały osiągnięte zakładane cele główne, czyli podniesienie kompetencji uczestników oraz równe traktowanie i włączenie społeczne uczniów ze środowisk defaworyzowanych i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Opiekunami grupy była p. Katarzyna Grębowiec i p. Ewa Zwierzyńską

Praktyki były realizowane w ramach Programu Erasmus+ Akcja 1: Kształcenie i szkolenia zawodowe przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Projekt finansowany przez Unię Europejską.

Info.: Małgorzata Tomczyk, koordynator projektu

Fot.: ZS 1 w Tarnobrzegu