Relacja z koncertu organowego w ramach XXXII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Tarnobrzeg 2024

11 lipca w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Miechocinie odbył się wyjątkowy koncert organowy, który stanowił część XXXII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Tarnobrzeg 2024. Wydarzenie to objęte było patronatem honorowym Prezydenta Miasta Tarnobrzega, Łukasza Nowaka.

Tego wieczoru publiczność miała okazję wysłuchać utworów w wykonaniu znakomitych muzyków z Lublina – organistki Ewy Polskiej oraz klarnecisty Artura Figla. Repertuar koncertu był zróżnicowany i obejmował utwory klasycznych kompozytorów oraz współczesnych twórców:

1. **Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Toccata i fuga d-moll BWV 565**

Wieczór otworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Bacha, który wprowadził słuchaczy w majestatyczny nastrój.

2. **Gabriel Fauré (1845-1924) - Pavane op. 50**

Delikatne i melancholijne dźwięki Pavane Fauré wprowadziły element refleksji i zadumy.

3. **Eugène Bozza (1905-1991) - Aria**

Klarnet Artura Figiela wspaniale oddał liryczny charakter tego utworu.

4. **Robert Prizeman (1952-2021) - Ave Maria**

Przepiękne wykonanie Ave Maria Prizemana poruszyło serca wszystkich obecnych.

5. **Johann Pachelbel (1653-1706) - Chaconne in f**

Klasyczna kompozycja Pachelbela przyniosła słuchaczom chwilę harmonii i spokoju.

6. **Béla Kovács (1937-2021) - Hommage a M.de Falla**

Utwór Kovácsa, inspirowany twórczością Manuela de Falli, dodał koncertowi wyjątkowego charakteru.

7. **Hans Zimmer (1957) - Interstellar**

Muzyka filmowa Zimmera wprowadziła nowoczesny akcent, przenosząc słuchaczy w kosmiczną podróż.

8. **Michele Mangani (1966) - Theme for Clarinet Pagina d'album**

Delikatny i nastrojowy temat Mangani na klarnet zachwycił publiczność swoją subtelnością.

9. **Rolf Løvland (1955) - Song from a Secret Garden**

Ten popularny utwór Løvlanda wzbudził w słuchaczach wiele emocji, przenosząc ich w tajemniczy ogród muzyki.

10. **Astor Piazzolla (1921-1992) - Oblivion**

Koncert zakończył się magicznym wykonaniem Oblivion Piazzolli, które wprowadziło słuchaczy w nostalgiczny nastrój.

Koncert w kościele pw. Św. Marii Magdaleny był niezapomnianym doświadczeniem muzycznym. Wspaniała akustyka świątyni oraz mistrzowskie wykonania utworów sprawiły, że wieczór ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Tarnobrzegu po raz kolejny udowodnił, że jest ważnym wydarzeniem kulturalnym, które przyciąga miłośników muzyki z całego regionu.

Kolejny koncert organowy już 18 lipca o godz. 19.00, tym razem w kościele u ojców dominikanów. Przed tarnobrzeską publicznością wystąpi Stanisław Maryjewski z Lublina, któremu towarzyszyć będzie mezzosopranistka, Donata Zuliani z Gdańska. Zapraszamy!

Pełen program Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Tarnobrzeg 2024 tutaj