Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Uroczystości z okazji 431. rocznicy nadania praw miejskich Tarnobrzegowi

Powrót

Uroczystości z okazji 431. rocznicy nadania praw miejskich Tarnobrzegowi

Święto Tarnobrzega ma w naszym mieście różne odsłony, od części uroczystej, która jest okazją do wyróżnienia ważnych dla miasta osób, po rozrywkową, która czeka mieszkańców już w najbliższy w weekend. Świętowanie rozpoczęto we wtorek, 16 lipca uroczystą Sesją Rady Miasta Tarnobrzega połączoną z wydarzeniami w ramach obchodów stulecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Sesję poprzedziła Msza Święta w intencji mieszkańców i miasta odprawiona w kościele OO. Dominikanów – Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. Głównym punktem tego dnia była uroczysta sesja Rady Miasta zwołana z okazji 431. rocznicy nadania Tarnobrzegowi praw miejskich. Wydarzenie, które odbyło się w Tarnobrzeskim Domu Kultury, zgromadziło wielu gości. Ci mieli okazję poznać historię Tarnobrzega słuchając wykładu Tadeusza Zycha,  dyrektora Muzeum Zamku – Tarnowskich w Tarnobrzegu, który nawiązując do wodniackich akcentów tegorocznego święta miasta, mówił o nierozerwalnym powiązaniu Tarnobrzega z wodą, o początkach miasta, które zrodziło się nad brzegiem Wisły.

Podczas sesji wręczono tytuły „Zasłużony dla Tarnobrzega”. Te w tym roku otrzymali:

  • Aleksander Dyl – operator filmowy, autor filmów.
  • Władysław Jakubowicz – wieloletni nauczyciel, były dyrektor kolegium nauczycielskiego.
  • Lilly May Niezabitowska – żeglarka, zawodniczka Jacht Klubu "Kotwica", mistrzyni Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie ILCA 6.
  • Jan Rawski – dbający o upamiętnienie lokalnej historii, świadek ważnych wydarzeń w historii miasta i zagłębia siarkowego. Tytuł przyznano pośmiertnie.
  • Agnieszka Wojciechowska – społeczniczka i instruktorka tańca związana z zespołem Studia Tańca i Ruchu FRAM w Tarnobrzegu.
  • Danuta Wójcikowska – skarbnik zarządu Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, właścicielka rodzinnej piekarni, filantropka.

- O sile miasta świadczą ludzie to miasto tworzący. Gdybyśmy nie mieli tak charyzmatycznych ludzi, tak aktywnie działających stowarzyszeń, miasto byłoby smutne, bezbarwne. To dzięki takim ludziom kreowana jest tożsamość Tarnobrzega – podkreślił prezydent Tarnobrzega Łukasz Nowak gratulując wyróżnionym.

Jak co roku wręczono też nagrody tarnobrzeskiej młodzieży, tegorocznym laureatom miejskiej edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Do grona wspaniałych w tym roku dołączyli: Marcelina Obara, Zofia Pelc, Julia Krząstek, Aleksandra Krudysz, Roksana Dziura, Krystian Nowak, Jan Trzaska oraz Martyna Piekarska.

Wyjątkowo w tym roku wręczano nie tylko miejskie wyróżnienia. Okolicznościowe medale z okazji 80-lecia Ligi Obrony Kraju otrzymał Prezydent Tarnobrzega Łukasz Nowak i Przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega Norbert Mastalerz. Medale wręczał Prezes Ligi Obrony Kraju płk Jerzy Jan Salamucha. Z kolei medale z okazji 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymali: Norbert Mastalerz, Wiktor Stasiak i Adam Strumiński. Te wręczał Tomasz Chamera, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej.

Stulecie Polskiego Związku Żeglarskiego miało tego dnia jeszcze jeden tarnobrzeski akcent. Nad Jeziorem Tarnobrzeskim odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie znajdującemu się tam bulwarowi imienia gen. Mariusza Zaruskiego, twórcy polskiego żeglarstwa. Prezes PZŻ Tomasz Chamera podziękował wszystkim za zaangażowanie w uhonorowanie tej wybitnej postaci. Z inicjatywą nadania bulwarowi imienia generała Zaruskiego wystąpili tarnobrzescy żeglarze.