1 września w Tarnobrzegu odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W wydarzeniu wzięły udział licznie zgromadzone delegacje: Łukasz Nowak Prezydent Tarnobrzega wraz z Norbertem Mastalerzem Przewodniczącym Rady Miasta oraz miejskimi radnymi, służby mundurowe – Komenda Miejska Policji w Tarnobrzegu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, Oddział Miejski Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Tarnobrzegu, Straż Miejska w Tarnobrzegu, Jednostka Strzelecka 2002 Tarnobrzeg im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Jędrusie", Hufiec ZHP Tarnobrzeg, dyrekcje instytucji kultury: Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, Tarnobrzeskiego Domu Kultury oraz wielu mieszkańców Tarnobrzega. Ze względu na fakt, iż cmentarz wojenny jest obecnie w remoncie tegoroczna uroczystość miała miejsce przy pomniku oddziału partyzanckiego "Jędrusie" oraz jego legendarnego twórcy i dowódcy Władysława Jasińskiego "Jędrusia".
Prezydent Tarnobrzega Łukasz Nowak w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie polskiego czynu zbrojnego podczas II wojny światowej. Gospodarz miasta mówił: - Po stronie niewinnych stawali ochotnicy – żołnierze, których umiejętności bojowe i wiek często pozostawiały wiele do życzenia. Miłość do Ojczyzny prowadziła ich na dalekie fronty walki. Każde miejsce na krwawej mapie wojennej naszego Państwa ma swoich bohaterów. Przez cały ten czas setki tysięcy naszych rodaków walczyło na lądzie, morzu i w powietrzu, wspólnie z innymi aliantami, o jeden cel - odbudowę suwerenności swojego kraju w wolnej, demokratycznej Europie. W ostatniej fazie najstraszliwszej z wojen, w jednostkach regularnych wszystkich państw alianckich walczyło łącznie ok. 600 tys. Polaków oraz kilkaset tysięcy w armii podziemnej w kraju.
Podczas obchodów dyrektor tarnobrzeskiego muzeum Tadeusz Zych przybliżył zebranym postać Władysława Jasińskiego, jednego z pierwszych konspiratorów w Polsce po klęsce wrześniowej. W swoim wystąpieniu wspomniał także porucznika Józefa Sarnę, który wsławił się heroiczną obroną Tarnobrzega na wysokości Skalnej Góry. Przypomniał również o dramatycznym bombardowaniu miasta 2 września 1939 roku, które przyniosło śmierć kilkunastu mieszkańcom miasta.
Następnie delegacje kolejno złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem zlokalizowanym przy placu Tysiąclecia. Honory oddały poczty sztandarowe Strzelców, Policji, PSP, OSP oraz ZHP.
W nastrój nostalgii związanej z tą smutną datą wprowadziły uczestników uczestniczki zajęć aktorskich w ramach Młodzieżowego Amatorskiego Teatru działającego przy TDK. W interpretacji Wiktorii Sałek i Adrianny Kopeć zostały wyrecytowane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Leopolda Staffa.