TARNOBRZESKA SZKOŁA ĆWICZEŃ

Miasto Tarnobrzeg wraz z partnerem, Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, w okresie od 01.07.2024 r. do 30.06.2026 r. realizuje projekt pn: „Tarnobrzeska Szkoła Ćwiczeń” w ramach Priorytetu nr FEPK.07 „Kapitał ludzki gotowy do zman” programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

Projekt przeznaczony jest dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców 6 tarnobrzeskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 4 im. M. Kopernika, Szkoły Podstawowej nr 3 im. A Freyera, Szkoły Podstawowej nr 6 im. Akademii Miechocińskiej, Szkoły Podstawowej nr 7 im. L. Okulickiego,  Szkoły Podstawowej nr 8 im. St. Piętaka, Szkoły Podstawowej nr 11 im. W. Buczka. W wyniku przeprowadzonej diagnozy potrzeb, organ nadzorujący podjął decyzję o konieczności polepszenia kształcenia ogólnego w wyżej wymienionych placówkach. Łączna wartość projektu wynosi 2 750 481, 96 zł i jest on finansowany w kwocie 2 032 715,56 zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

CELE PROJEKTU:

Celem głównym projektu jest wyższa jakość kształcenia ogólnego w 6 szkołach podstawowych w Tarnobrzegu do 30.06.2026 r., poprzez kompleksowe wsparcie 149 nauczycieli, 533 uczniów i ich rodziców w postaci realizacji zajęć dodatkowych dla uczniów, utworzenie „Szkoły Ćwiczeń”, podniesienie kompetencji nauczycieli oraz włączenie rodziców w działalność szkoły.

Cele szczegółowe:

1. Wzrost kompetencji kadry pedagogicznej u 149 nauczycieli, w tym 127 kobiet i 22 mężczyzn, zatrudnionych w 6 tarnobrzeskich szkołach podstawowych.

2. Wzrost u co najmniej 533 uczniów kompetencji kluczowych, właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy, poprzez udział w zajęciach dodatkowych przy uwzględnieniu potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami.

3. Wsparcie indywidualne i grupowe  wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do 6 tarnobrzeskich szkół podstawowych, którzy złożą deklarację udziału w projekcie.

4. Doposażenie pracowni przedmiotowych w sprzęt dydaktyczny i pomoce naukowe, wykorzystanie których podniesie jakość kształcenia ogólnego.

Cel główny projektu wynika z diagnoz pedagogicznych przeprowadzonych 6 tarnobrzeskich szkołach podstawowych oraz jest komplementarny  z celem szczegółowym tj. podniesienia jakości kształcenia ogólnego poprzez realizację dodatkowych zajęć dydaktycznych wyrównawczych i rozwijających.

W ramach realizacji projektu, w 6 tarnobrzeskich szkołach podstawowych, są prowadzone następujące zadania:

1. Doposażenie pracowni szkolnych w 6 szkołach podstawowych;
  2. Doskonalenie umiejętności i kompetencji nauczycieli;
  3. Zajęcia kształtujące kompetencje kluczowe uczniów i wsparcie rodziców;
  4. Zajęcia z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Efektem prowadzonego projektu jest:

- podniesienie jakości kształcenia ogólnego w SP3, SP4, SP6,SP7,SP8,SP11 w Tarnobrzegu do 30.06.2026 r., poprzez realizację dodatkowych zajęć dydaktycznych wyrównawczych i rozwijających (wspierających kształtowanie kompetencji kluczowych i społecznych, ekologicznych);

- podniesienie kompetencji 149 nauczycieli, w szczególności w zakresie cyfrowym, poznania nowych metod nauczania oraz w pracy z uczniem ze  specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, co poprawi jakość ich pracy i przełoży się na rozwój uczniów;

- podniesienie zainteresowania u co najmniej 533 uczniów nauką poprzez edukację innowacyjnymi metodami przy wykorzystaniu doposażonych pracowni do 30.06.2026;

- pozyskanie przez uczniów dodatkowych umiejętności w zakresie kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej, a także kompetencji społecznych, społeczno-emocjonalnych, inicjatywności;

- wsparcie uczniów w zakresie zidentyfikowanych specjalnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych;

- wsparcie uczniów w wyrównywaniu wiedzy, rozwijaniu zainteresowań i umiejętności do 30.06.2026.