W Urzędzie Miasta Tarnobrzega odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz lokalnej społeczności, które miało na celu omówienie projektu programu współpracy miasta z trzecim sektorem w 2025 roku.
W spotkaniu, które odbyło się 1 października br. wzięli udział przedstawiciele ponad 20 organizacji, a także Robert Chrząstek, naczelnik Wydziału Organizacji i Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnobrzega oraz przedstawiciele Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, którzy realizują projekt Tarnobrzeskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej - Agnieszka Kaczmarczyk i Witold Pycior.
Spotkanie miało na celu omówienie i skonsultowanie założeń przyszłorocznego programu współpracy miasta z NGO, w tym propozycji zmian i ulepszeń współpracy między miastem a organizacjami pozarządowymi.
- Każdego roku taki program musi być sformułowany. Jest on aktem prawa miejscowego i stanowi podstawę współpracy finansowej i niefinansowej między miastem i organizacjami pozarządowymi – informuje Robert Chrząstek.
Uczestnicy podkreślali potrzebę usprawnienia komunikacji i już podczas spotkania ustalono, że zostanie ona ulepszona dzięki utworzeniu grupy w mediach społecznościowych. Będzie dzięki niej możliwość szybkiego wymieniania się informacjami bez potrzeby szukania ich na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, czy stronie Urzędu Miasta Tarnobrzega.
- Przedstawiciele organizacji pytali także o możliwość obniżenia kosztów wynajmu lokali znajdujących się w zasobach miasta, była także mowa o utworzeniu w urzędzie stanowiska eksperta ds. pisania projektów o granty zewnętrzne i chcemy takie rozwiązanie wprowadzić do programu współpracy. Będzie ono dotyczyło zarówno szkoleń, warsztatów oraz konsultacji przy pisaniu projektów. Pojawił się także postulat, aby w programie współpracy został uwzględniony harmonogram wszystkich otwartych konkursów ponieważ organizacje mają czasem kłopot ze śledzeniem informacji na stronie miasta. I taki harmonogram wprowadzimy. Organizacje będą dzięki niemu wiedziały kiedy się do konkursów przygotować i napisać swoją ofertę. Była także prośba o utworzenie nowego zakresu współpracy związanego ze zdrowiem psychicznym. Łącznie sformułowano 10 postulatów - mówi Robert Chrząstek, naczelnik Wydziału Organizacji i Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnobrzega.
Podczas spotkania była mowa także o tym, że miasto chce sięgnąć po środki zewnętrzne w ramach tzw. ekonomii społecznej. Środki mają pochodzić z projektu realizowanego przez Tarnobrzeską Agencję Rozwoju Regionalnego w ramach Tarnobrzeskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej.
Podsumowując spotkanie, Robert Chrząstek zaznaczył, że uwagi zgłoszone przez organizacje zostaną dokładnie przeanalizowane, a ich potrzeby uwzględnione w finalnej wersji programu współpracy na 2025 rok. Spotkanie zakończyło się deklaracją dalszego dialogu i regularnych konsultacji na temat realizacji programu.