Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Narodowe Święto Niepodległości w Tarnobrzegu

Powrót

Narodowe Święto Niepodległości w Tarnobrzegu

Tradycyjnie tarnobrzeskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła Msza święta odprawiona w kościele ojców dominikanów. Po nabożeństwie na Placu Bartosza Głowackiego, wokalistki Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury wykonały pieśni patriotyczne. Dalsza, oficjalna część uroczystości odbywała się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy rondzie J. Tarnowskiego). W wydarzeniu uczestniczył prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, przedstawiciele tarnobrzeskiego samorządu, kombatanci, związkowcy, przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

– 1918 rok, to dowód na to, że gdy Polacy w trzech zaborach postanowili być razem, to byli w stanie zdziałać cuda. Bo ten moment można nazwać cudem niepodległości, cudem wolności – mówił do zebranych prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. - Wolność zaczyna się od sumień. Ta wolność i myślenie o wolności powinno nam zawsze towarzyszyć - dodał prezydent.

Prezydent Dariusz Bożek mówił również o dzisiejszym patriotyzmie. - Dla mnie jest to wyciągnięcie ręki do drugiego człowieka, uśmiechnięcie się do niego, radość z tej wolności, jaką mamy. Był nim też zryw serca tarnobrzeżan, którzy kilka tygodni temu połączyli się żeby pomóc małemu chłopcu, małemu Leosiowi. Za taki patriotyzm bardzo tarnobrzeżanom dziękuję - dodał D. Bożek.

Po przemówieniu prezydenta, pod obeliskiem upamiętniającym Józefa Piłsudskiego złożono wieńce i kwiaty. Miejska Orkiestra Dęta tradycyjnie już uświetniła uroczystości patriotyczne.

Na koniec uroczystości prezydent Dariusz Bożek rozdawał mieszkańcom śpiewniki patriotyczne.

W południe, 11 listopada, odbył się bieg "Dzieci dla Niepodłegłej", którego trasa biegu prowadziła parkowymi alejkami wokół Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Bieg zorganizowały Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu i Stowarzyszenie Kultury Sportowej Aktywne Podkarpacie. Uroczystości Święta Niepodległości w Tarnobrzegu, zwieńczył koncert "Najpiekniejsza Muzyka Polska", który odbył się w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Przed publicznością wystąpili: Magdalena Idzik (mezzosopran), Ludmiła Worobec-Witek (skrzypce), Artur Jaroń (fortepian), Mariusz Ryś (organy).