Posiedzenie sztabu kryzysowego już z pełnomocnikiem.
Tzw. specustawa i przyjęte w niej rozwiązania dotyczące uchodźców z Ukrainy były głównym tematem posiedzenia Miejskiego Sztabu Kryzysowego zwołanego 17 marca br. Po raz pierwszy w posiedzeniu tarnobrzeskiego sztabu uczestniczyła pełnomocnik do spraw uchodźców. Tych w Tarnobrzegu, na dzień zwołania sztabu, było już ponad 400.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich państwa weszła w życie wraz z opublikowaniem jej w Dzienniku Ustaw czyli 12 marca br. Przepisy gwarantują legalność pobytu Ukraińcom, którzy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, czyli po 24 lutego, uciekli z Ukrainy do Polski. Ustawa reguluje także m.in. kwestie dostępu do rynku pracy, edukacji, opieki medycznej i innych usług publicznych. Najważniejsze zapisy dotyczące form pomocy społecznej, z jakich na mocy ustawy mogą korzystać uchodźcy, przybliżyła Liliana Lewińska, dyrektor MOPR w Tarnobrzegu. O tym, jak wygląda organizacja opieki medycznej dla Ukraińców znajdujących schronienie w Tarnobrzegu, mówiła koordynująca tym obszarem działań Marta Woś, kierownik Przychodni Specjalistycznej w Tarnobrzegu. Z kolei naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Tarnobrzegu, Piotr Kanios przekazał jak wygląda procedura nadawania uchodźcom numerów PESEL, a także relacjonował pierwsze dni obsługi Ukraińców w tarnobrzeskim magistracie. Od środy, 16 marca gdy ruszyło nadawanie numerów, do czwartku, 17 marca do godziny 11.00, czyli rozpoczęcia posiedzenia sztabu kryzysowego, przyjęto 73 wnioski o nadanie nr PESEL. Podczas posiedzenia poruszono też temat zasad przyjmowania ukraińskich dzieci do szkół i przedszkoli, współpracy Tarnobrzega z francuskim miastem Pont-à-Mousson w kwestii niesienia pomocy ukraińskim uchodźcom. Prezydent podziękował także urzędnikom, którzy śpieszą z pomocą, wspierając wolontariuszy w Przemyskim Centrum Pomocy Humanitarnej w obsłudze przyjmowania ukraińskich uchodźców.
W posiedzeniu sztabu kryzysowego po raz pierwszy uczestniczyła pełnomocnik miasta ds. uchodźców. Na prośbę prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka, funkcję też objęła Irina Brusilcewa, była zastępczyni mera Czernihowa, obecnie naczelniczka Wydziału Spraw Obywatelskich tamtejszego magistratu, która od kilku dni wraz z rodziną przebywa w Tarnobrzegu, gdzie znalazła schronienie przed wojną.