Plastikowa Odyseja
Już w najbliższą niedzielę o godz. 13.00 zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Plastikowa Odyseja". Wystawa związana jest z tematem szkodliwości plastiku w środowisku naturalnym. Wystawę otworzy współautor fotografii - Pan Dominik Dobrowolski, który obecnie przemierza Wisłę od źródła po ujście, poświęcając się sprzątaniu jej obszaru w ramach "Wiślanej Odysei". Po obejrzeniu wystawy, zapraszamy chętnych na sprzątanie tarnobrzeskiego odcinka Wisły, którym pokieruje Pan Dominik.
Więcej o akcji poniżej:
Czas na kolejny, aż 150-kilometrowy etap walki o #MniejPlastiku w środowisku wiślanym! W dniach 25-27 marca śmieci znikną z terenów między Krakowem a Tarnobrzegiem. Poza tym z PCK pomagamy Ukrainie!
Pierwsza wiosenna odsłona Wiślanej Odysei rozpocznie się od spotkania ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego (organizatora Odysei) z mieszkańcami, mediami i przedstawicielami Wód Polskich 25 marca o godz. 10.00 na Bulwarze Kurlandzkim przy moście Kotlarskim w Krakowie. Właśnie tu można oglądać wystawę plenerową „Plastikowa Odyseja”, prezentującą artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach i górskich szlakach podczas Bałtyckiej Odysei w 2020 r. i Górskiej Odysei w 2021 r.
Tuż potem Dominik Dobrowolski i ekowolontariusze ruszą wzdłuż Wisły na wielką akcję sprzątania. – Zapraszam do wspólnego sprzątania i do spotkań – zachęca Dominik Dobrowolski.
Marcowy etap Wiślanej Odysei potrwa do 27 marca i zakończy się w Tarnobrzegu. Po drodze ekolog odwiedzi Niepołomice, Opatowiec, Baranów Sandomierski, Połaniec. Do pokonania jest zatem aż 150 km w 3 dni!
Film z 1. etapu Wiślanej Odysei (od źródeł Wisły do Oświęcimia): https://www.youtube.com/watch?v=4MgyWf_KPAM
Film z 2. etapu Wiślanej Odysei (z Oświęcimia do Krakowa): https://www.youtube.com/watch?v=5mcte8iLehI
Dołączajcie do Wiślanej Odysei!
Każdy może dołączyć do walki o #MniejPlastiku, organizując akcję sprzątania w dowolnym czasie i miejscu na Wiśle i jej dopływach. Niech przez cały rok trwa wielkie sprzątanie Królowej Polskich Rzek! Zachęcamy do przesyłania zdjęć i informacji o akcjach na adres mejlowy wislanaodyseja@gmail.com .
Warto śledzić naszą stronę na Facebooku: www.facebook.com/WislanaOdyseja/
Pomagamy Ukrainie!
Podczas 3. etapu będziemy zbierać środki dla Polskiego Czerwonego Krzyża #NaPomocUkrainie. – Pomysł jest prosty. Tak wiele osób trzyma kciuki za wyprawę, kibicuje mi zdalnie, a nawet się przyłącza do mojego marszu. Róbcie tak dalej! – mówi Dominik Dobrowolski. – Możecie symbolicznie dołączyć i przejść ze mną dowolną liczbę km, a już realnie za każdy 1 km wpłacić na PCK 1 zł. Jeżeli zatem zdecydujesz się z nami przejść symbolicznie 10 km, wpłać 10 zł – wyjaśnia ekolog. Wpłaty na pomoc Ukrainie należy kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.
O akcji Wiślana Odyseja
#WiślanaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Marsz wzdłuż nurtu Wisły od źródeł na Baraniej Górze do ujścia w Gdańsku, połączony ze sprzątaniem brzegów i edukowaniem lokalnych mieszkańców. 1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo 100-150 km.
#WiślanaOdyseja to już trzecia duża akcja z cyklu ekologicznych przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii #mniejplastiku. W 2020 r. odbyła się Bałtycka Odyseja, czyli sprzątanie plaż wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Rok później w ramach Górskiej Odysei wolontariusze sprzątali szlaki turystyczne wzdłuż południowej granicy Polski. Wszystkie akcje łączy potrzeba zwracania uwagi na nadmiar plastikowych odpadów w środowisku, a szczególnie w wodzie.
Partnerzy Wiślanej Odysei: Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy, Wody Polskie, Program Czysta Polska.
Wszystkie szczegóły dotyczące Wiślanej Odysei można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl oraz w mediach społecznościowych: facebook.com/WislanaOdyseja.
Źródło: Centrum Natura 2000