Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Z Pont-à-Mousson do Tarnobrzega dla Ukrainy

Powrót

Przedstawiciele współpracującego z Tarnobrzeskim Domem Kultury francuskiego miasta Pont-à-Mousson przybyli do Tarnobrzega z pomocą humanitarną. Przywieźli cztery tony darów i 10 tysięcy euro z przeznaczeniem dla doświadczonej wojną społeczności ukraińskiej. Pomoc Francuzów nie ograniczyła się tylko do tego. Z zaproszenia, by czas wojny w Ukrainie przeczekać w Pont-à-Mousson skorzystało 35 uchodźców, którzy początkowo znaleźli schronienie w Tarnobrzegu.

Była to krótka, bo zaledwie dwudniowa, ale bardzo intensywna wizyta delegacji Pont-à-Mousson w Tarnobrzegu. Wśród gości był m.in. mer Pont- à -Mousson Henry Lemoine, pełniący jednocześnie funkcję prezesa Gminnego Centrum Działań Społecznych Pont-à-Mousson oraz zastępca burmistrza Jean Francois Moutet, który jest odpowiedzialny za koordynację przyjmowania uchodźców, jest także prezesem Stowarzyszenia Solidarności Narodowej i Międzynarodowej. W delegacji był również lekarz, którego zadaniem było zabezpieczenie medyczne dla uchodźców w drodze do Francji.

Zastępca burmistrza Pont-à-Mousson zaznaczył, że uchodźcy ukraińscy, którzy zdecydowali się wyjechać z Tarnobrzega do Francji mają tam zagwarantowane mieszkanie, pomoc medyczną, a ich dzieci pójdą do szkoły. Jak zapewnił Henry Lemoine, mer Pont-à-Mousson, osoby te mogą liczyć także na pomoc w znalezieniu pracy. Uchodźcy wojenni pierwsze dwa dni we Francji spędzą w Appretience Training Center, a nastepnie będą lokowani w mieszkaniach udostępnionych przez gminę Pont-à-Mousson. Z zaproszenia władz miasta Pont-à-Mousson skorzystało 35 uchodźców. - Wśród osób, które wyjechały do Francji jest kobieta w ciąży i maleńkie dziecko. Pochodzą z Czernihowa – mówi pełnomocniczka do spraw uchodźców Urzędu Miasta Tarnobrzega, Irina Brusilcewa.

Przed wyjazdem do Pont-à-Mousson nasi goście zwiedzili Tarnobrzeskie Centrum Wolontariatu, Tarnobrzeskie Centrum Seniora, Urząd Miasta, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega – Zamek Tarnowskich, a także Centrum Wsparcia Uchodźców z Ukrainy w budynku po byłym gimnazjum nr 3. - Cieszę się, że kontakty, które odrodziły się po wielu latach nieobecności Tarnobrzega we Francji i Francji w Tarnobrzegu, w obecnej, jakże trudnej sytuacji, przynoszą niesamowite rezultaty. Wojna w Ukrainie uruchomiła pomoc ze wszystkich stron świata, także z Pont-à-Mousson, za co bardzo serdecznie dziękuję – mówił Dariusz Bożek prezydent Tarnobrzega