Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Tarnobrzeg uczcił Święto Konstytucji 3 Maja

Powrót

Tarnobrzeskie uroczystości Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja zgromadziły na placu Bartosza Głowackiego mieszkańców, przedstawicieli różnych środowisk – władz miasta, służb mundurowych, organizacji, instytucji, szkół. Oficjalną część obchodów poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele ojców dominikanów.

- Świętujemy dzisiaj jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju – do zgromadzonych na centralnym placu miasta zwrócił się prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. W okolicznościowym wystąpieniu przywołał trudne czasy XVIII wieku, które odcisnęły piętno na Polsce, na całej Europie, ale które także doprowadziły do powstania Konstytucji 3 Maja. Prezydent przypomniał najważniejsze, nowatorskie założenia tej historycznej ustawy Sejmu Wielkiego. Podkreślił, że ówczesna konstytucja była krokiem milowym na drodze Rzeczypospolitej aż do dnia dzisiejszego, gdy świętujemy kolejne rocznice jej uchwalenia. - Dokument ten przez lata tworzył tożsamość narodu polskiego, chociaż żywot ustawy rządowej z 3 maja nie był długi. Tragedia polegała na tym, że zabrakło czasu i siły na stworzenie wielkiej armii. Jednak, mimo że nie udało się uratować tamtej konstytucji, ona przez wszystkie lata w tej naszej historii była, wybrzmiewała kolejnym pokoleniom – mówił prezydent Bożek. Jak podkreślił, do dziś nic się w tej materii nie zmieniło. - Tak samo i dziś niezwykle istotne jest posiadanie i przestrzeganie konstytucji, praw, ważne jest dbanie o gospodarkę, a co pokazały ostatnie miesiące, także troska o dużą, silną armię. Lata Polski niepodległej, lata spokoju uśpiły naszą czujność. Wydawało się, że tak będzie już zawsze. Że w tej części Europy zawsze będzie pokój, że druga wojna światowa już nigdy się nie powtórzy. W wystąpieniu włodarz zaznaczył, że jesteśmy jednym narodem, wspólnotą, a nawiązując do wygłoszonej chwilę wcześniej homilii, podkreślał za przeorem tarnobrzeskiego klasztoru, o. Karolem Wielgoszem, że jesteśmy domem gościnnym, w którym przyjmujemy każdego w potrzebie. - Musimy budować ten nasz wspólny dom dla kolejnych pokoleń. To nasza lekcja do odrobienia – mówił prezydent o naszej powinności wobec naszych przodków, którym zależało na wolnej, niepodległej, bogatej i radosnej ojczyźnie.

Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów przy pomniku Bartosza Głowackiego przez delegacje różnych środowisk. Muzyczną oprawę, zarówno uroczystej mszy świętej, jak i części oficjalnej zapewniła Miejska Orkiestra Dęta. Na zebranych na tarnobrzeskim rynku czekała też niespodzianka, słodki poczęstunek.

W południe w parku dzikowskim odbył się „Bieg dla Niepodległej". Na dystansie o długości nawiązującej do roku uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 1791 metrów, zmierzyli się mieszkańcy miasta, nasi ukraińscy goście, którzy w Tarnobrzegu znaleźli schronienie przed wojną, a także stacjonujący na Podkarpaciu amerykańscy żołnierze zaprzyjaźnieni z Domem Dziecka w Skopaniu, placówką, która była głównym organizatorem tego sportowego wydarzenia. Po południu w Zamku - Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega zorganizowano wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek patriotycznych.