Uczniowie Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu na stażu w Irlandii

Uczniowie  Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu na stażu w Irlandii

8 maja dziewięcioosobowa grupa grafików, teleinformatyków, mechaników i elektroników z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica, tarnobrzeskiego "Górnika", wyjechała na miesięczny staż do Irlandii w ramach projektu Erasmus+. Staż zagraniczny jest realizowany w ramach konkursu Erasmus+ 2021 Runda 1 KA1 KA122-VET - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego pod nazwą "Zielone praktyki zagraniczne dobrym startem w przyszłość". Po kilkugodzinnej podroży busem uczestnicy stażu zajęli pokład samolotu, który wyleciał z lotniska w Modlinie i wylądował w Shannon. Stamtąd już bezpośrednio udali się do Mallow, miejsca zakwaterowania i pracy większości uczniów przez najbliższe 4 tygodnie. Podczas podróży uczestnikom towarzyszyło wiele emocji - szczególnie stres, ale także podekscytowanie. Dla większości z nich był to pierwszy wyjazd zagraniczny, pierwsze zetknięcie się z obcym językiem, co budziło lekkie obawy.

Po dotarciu do Mallow, po uczestników przyjechały rodziny goszczące ich, z którymi udali się do domów. Szybko okazało się, że uczniowie bardzo dobrze dogadują się z domownikami, a język angielski nie stanowi dla nich żadnego problemu. Pomimo zmęczenia chętnie usiedli z rodzinami do wspólnej kolacji, podczas której mogli bliżej wzajemnie się poznać. W niektórych domach na stole pojawiły się nawet polskie potrawy, co dało namiastkę prawdziwego polskiego domu. Nie mogło także zabraknąć herbaty z mlekiem, którą Irlandczycy piją bez względu na porę :) Kolejne kroki uczestnicy zmęczeni długą podróżą skierowali prosto do łóżek, gdyż już następnego dnia czekało ich spotkanie organizacyjne w biurze firmy Your International Training.

Pierwszego dnia stażu uczestnicy zostali zapoznani z głównymi zasadami i regułami dotyczącymi odbywania praktyk w Irlandii oraz przepisami bhp podczas stażu. Tego dnia zostały również wyjaśnione kwestie logistyczne, takie jak np. dojazd do pracy, godziny pracy, a grupa dziewczyn - grafików komputerowych - już wtedy została przedstawiona w pracy i poznała swoich pracodawców.
Kolejnego dnia po zapoznaniu się z pracodawcami stażyści rozpoczęli pracę we wskazanych firmach. Uczniowie twierdzą, że najbliższy czas będzie dobrą okazją do zdobywania doświadczenia nie tylko w zawodzie, ale także podnoszeniu kwalifikacji językowych poprzez porozumiewanie się z pracodawcami w języku angielskim i funkcjonowanie w rodzinach irlandzkich.

Po pracy uczniowie mają czas wolny, który wykorzystują na wspólne spotkania rówieśnicze, spacery po mieście, oraz wspólne chwile z rodzinami goszczącymi. Podczas minionego tygodnia grupa poznała wiele irlandzkich zwyczajów. Uczniowie mieli okazję spróbować także tutejszych potraw, takich jak np. Irish stew - tradycyjnej irlandzkiej potrawy, zwykle podawanej na kolację.

Weekendowy czas uczniowie pod opieką nauczyciela spędzili na zwiedzaniu Irlandii i poznawaniu tutejszej kultury. W sobotnie południe udali się na klify w Ardmore, skąd mogli podziwiać szeroko rozciągające się Morze Celtyckie. Niektórzy, najodważniejsi, zdecydowali się nawet na szybką kąpiel w morzu :) Stamtąd grupa wyruszyła do portu w Cobh - miejsca, gdzie Titanic miał swój ostatni postój. W Cobh uczniowie podziwiali neogotycką architekturę katedry św. Kolmana, która jest najwyższą katedrą w Irlandii. Wieczorem zostało zorganizowane wspólne wyjście do irlandzkiego pubu, gdzie uczniowie mieli okazję posłuchać irlandzkiej, folkowej muzyki na żywo oraz poczuć atmosferę tradycyjnego irlandzkiego pubu. Kolejnego dnia cała grupa pociągiem udała się do Cork - drugiego pod względem wielkości miasta w Irlandii. Tam też praktykanci zwiedzili uniwersytet, który okazał się być bardzo klimatycznym miejscem oraz centrum miasta, gdzie przy okazji zrobili małe zakupy.
Pierwszy tydzień pobytu w Irlandii okazał się pełen słońca, uśmiechu i dobrej zabawy przy okazji realizowanego stażu w tamtejszych firmach. Zadowoleni uczniowie pozdrawiają serdecznie z pięknej, zielonej Irlandii!

inf.  Zespoł Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu