Uczniowie Zespółu Szkół im. ks. St. Staszica w Tarnobrzegu na stażu w Szwecji

Jeszcze niedawno uczestnicy stażu w szwedzkim Malmo odliczali dni do wyjazdu, a teraz już pierwszy tydzień za nimi. Nikt by się nie spodziewał, że przygotowania miną to tak szybko. W sobotnie popołudnie grupa siedemnastu uczniów klas trzecich pożegnała się ze swoimi bliskimi, otrzymała ostatnie wskazówki i wszystkie niezbędne dokumenty i wyruszyła w długą, bo 12. godzinną podróż do Świnoujścia. Rejs promem do Trelleborga był dla wielu stażystów pierwszym takim doświadczeniem, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że bardzo miłym. Po dotarciu do Trelleborga grupa po niespełna godzinnej podróży pociągiem dotarła do Malmo. Tam na dworcu na uczestników czekała Patrycja, z którą udali się do hotelu - First Hotel Jörgen Kock. Staż zagraniczny jest realizowany w ramach konkursu Erasmus+ 2021 Runda 1 KA1 KA122-VET - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego pod nazwą "Zielone praktyki zagraniczne dobrym startem w przyszłość"

Ciekawi nowego miejsca zaraz po rozpakowaniu walizek uczestnicy stażu razem z Feliccią wyruszyli na zwiedzanie miasta. Zobaczyli nowoczesną bibliotekę w Malmo oraz kilka pobliskich parków, zrobili pamiątkowe zdjęcie przy Turning Torso. W poniedziałek uczniowie w towarzystwie opiekunów odwiedzili siedzibę EU Mobility Sverige. W firmie przeprowadzono spotkanie informacyjno-organizacyjne, podczas którego uczniowie dostali szczegółowe informacje dotyczące miesięcznego pobytu, w tym poruszania się po mieście. Opiekunowie z firmy przyjmującej zapoznali uczniów z kulturą szwedzką oraz przepisami bhp. Niektórzy z uczniów już w poniedziałek poznali swoje miejsce pracy.

Przez kolejne dni praktykanci wykonywali pracę w przydzielonych firmach wykonując różne zadania wynikające ze specyfiki poszczególnych zawodów. Wieczorami zaś zwiedzali miasto i korzystali z uroków Malmo poznając walory architektoniczne oraz przyrodnicze okolicy. Będąc w jednej z dzielnic Malmö na wyspie, z punktu widokowego podziwiali wantowy most drogowo-kolejowy o długości 7845 m, przebiegający nad cieśniną Sund, łączący szwedzkie Malmö ze stolicą Danii – Kopenhagą. Co ciekawe to drugi co do długości most na świecie łączący dwa państwa. 13 maja uczniowie Górnika spędzili miło czas podczas jednej ze szwedzkich gier plenerowych. Wg nich zabawa była wprost fenomenalna.

W sobotę grupa zwiedziła Muzeum Techniki i Żeglugi Morskiej, gdzie można zobaczyć różnego rodzaju silniki i ich zastosowania w konkretnych maszynach. Jedną z większych atrakcji muzeum jest okręt podwodny U3 – pierwsza tego typu jednostka w całości opracowana i wyprodukowana w Szwecji. Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie muzealnego kompleksu mieszczącego się na zamku Malmöhus. W jego skład wchodzi muzeum przyrodnicze, muzeum nauki i techniki, muzeum historii miasta oraz muzeum żeglugi oraz akwarium, założone w 1937 r. i rozbudowane w 2004 r. Można w nim obejrzeć 60 akwariów i terrariów, w których żyją zarówno zwierzęta rodzime, jak i pochodzące z lasów deszczowych czy raf koralowych. Wszyscy pełni wrażeń i estetycznych doznań, korzystając z fantastycznie działającej komunikacji miejskiej udali się na „shopping” do największej w tym regionie galerii handlowej Emporia. Sobotnia wycieczka i niedzielna eskapada do stolicy Danii Kopenhagi zrobiła na uczestnikach stażu ogromne wrażenie. W duńskiej stolicy uczniowie zobaczyli kompleks pałacowy Christiansborg (dawny pałac królewski, obecnie siedziba parlamentu), zamek-muzeum Rosenborg z duńskimi regaliami władzy, gwiaździstą cytadelę Kastellet oraz rokokowy kompleks pałacowy Amalienborg, który obecnie zamieszkany jest przez członków rodziny królewskiej, przed którym odbywa się uroczysta zmiana warty. Uczniowie przeszli dzielnicą portową, obserwowali przyjemną infrastrukturę i atmosferę miasta pełnego turystów oraz oddychali nadmorskim powietrzem.

inf. Zespół Szkół im. ks. St. Staszica