Zapraszamy na Ekologiczny Dzień Dziecka w Tarnobrzegu

Zapraszamy na Ekologiczny Dzień Dziecka w Tarnobrzegu

Co mają ze sobą wspólnego pralka i ul? Dlaczego pszczoły w zimie nie zasypiają? Czym się różni smok od smogu? Kto zostanie szachowym arcymistrzem? Odpowiedzi poznamy już 1 czerwca podczas EKO Dnia Dziecka! Prezydent Tarnobrzega i Fundacja Odzyskaj Środowisko zapraszają na plac Bartosza Głowackiego w godzinach 10.00 - 15.00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wielka zbiórka elektrośmieci, za które mieszkańcy otrzymają nasiona łąk kwietnych oraz miododajnej facelii.

Edukacja ekologiczna bez nudy

Laboratorium Młodego Chemika, warsztaty pszczelarskie, pokaz łazików marsjańskich z recyklingu, turniej szachowy, projekcje filmów, konkurs Ekomilionerzy, do tego  zabawy plastyczne zaproponowane przez Tarnobrzeski Dom Kultury, gry, zabawy, konkursy z nagrodami, wata cukrowa, popcorn, bańki mydlane… lista atrakcji przygotowanych na 1 czerwca w Tarnobrzegu jest bardzo długa.

- Zapraszam wszystkich tarnobrzeżan na to wyjątkowe wydarzenie w stylu eko. Chcemy pokazać nie tylko najmłodszym, że zdobywanie wiedzy na temat ekologii i recyklingu może być fantastyczną zabawą. Jestem przekonany, że wydarzenie pt. DziałaMY dla Środowiska łączące obchody z okazji Dnia Dziecka z tematyką ochrony przyrody na stałe wpisze się w kalendarz miejskich imprez – mówi Prezydent Miasta Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

Turniej szachowy

Już w środę reprezentacje tarnobrzeskich szkół będą miały okazje, by sprawdzić swoje umiejętności w turnieju szachowym. Będzie też można obejrzeć wyjątkowe szachy z recyklingu elektrycznych śmieci. - Hetman, królowa, skoczek, pionki. Wszystkie figury kryją w sobie elementy pochodzące z recyklingu np. pralek, lodówek czy telefonów. Tworzymy ule, biżuterie, łaziki i szachy, wszystko z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Warto dodać, że tworzenie tych wszystkich przedmiotów wymaga współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania- mówi Karolina Kędzierska. - Za wszystkich zawodników trzymamy kciuki i niech wygra najlepszy – dodaje.

Oddaj elektrośmieci, zasiej łąkę

W ramach wydarzenia mieszkańcy będą mogli oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. W zamian za elektroodpady, przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko będą rozdawać nasiona facelii oraz łąk kwietnych.

- W Polsce chomikujemy aż 20 milionów sztuk elektrośmieci. Stare pralki, lodówki, piekarniki, niedziałające laptopy, uszkodzone telefony. Warto zrobić porządek i przekazać je do recyklingu w czasie wielkiej zbiórki elektrośmieci. Zyskamy cenną przestrzeń w domu, zadbamy o zdrowie swoje i naszych domowników oraz pomożemy środowisku naturalnemu. Elektryczne śmieci zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji, które mogą szkodzić ludziom i środowisku, dlatego nie warto przetrzymywać ich w domach i mieszkaniach. Mam nadzieję, że mieszkańcy Tarnobrzega skorzystają z okazji i zaangażują się w wielką zbiórkę elektrośmieci – tłumaczy  Kinga Rodkiewicz Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Ekologiczny Dzień Dziecka jest organizowany wspólnie przez Miasto Tarnobrzeg, Tarnobrzeski Dom Kultury, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.