Tarnobrzeg w projekcie Elektryczne Śmieci

Tarnobrzeg w projekcie Elektryczne Śmieci

Dziesięć czerwonych pojemników na małogabarytowe elekrośmieci stanęło na ulicach miasta. Mieszkańcy Tarnobrzega mogą szybko, bezpiecznie i w sposób przyjazny dla środowiska pozbyć się małego zużytego sprzętu. Projekt Elektryczne Śmieci, realizowany wspólnie przez Miasto, MB Recycling, organizację odzysku AURAEKO i Fundację Odzyskaj Środowisko, jest całkowicie bezpłatny.

Elektrośmieci to już nie problem

„Wśród najważniejszych priorytetów naszego miasta, ekologia zdecydowanie zajmuje wysokie miejsce, dlatego cieszę się, że dołączyliśmy do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Wychodzi on naprzeciw potrzebom miasta i naszych mieszkańców w kontekście elektrośmieci. Często tarnobrzeżanie pytali nas gdzie oddać zużyty sprzęt. Oczywiście mamy do dyspozycji PSZOK, ale z czerwonych pojemników na niewielkie sprzęty można korzystać w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy.” – mówi Dariusz Bożek, Prezydent Miasta Tarnobrzega. Odbiór dużych sprzętów np. pralek, lodówek, piekarników można zgłaszać za pomocą infolinii 572 102 102 lub poprzez formularz online. „Wszystkie elektroodpady trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskujemy z nich cenne substancje i materiały: metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne. Z części odzyskanych materiałów tworzymy niepowtarzalne ule z recyklingu oraz instalacje artystyczne w nurcie trash art” – podkreśla Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Edukacja ekologiczna

Integralnym elementem projektu Elektryczne Śmieci jest nowoczesna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu. Na stronie znajdują się materiały dla nauczycieli, uczniów oraz pasjonatów szeroko rozumianej ekologii. „Przygotowaliśmy gotowe scenariusze lekcji eko, bajki ekologiczne, filmy edukacyjne, artykuły naukowe. Z ciekawostek warto zajrzeć do Laboratorium Pszczół czy Wehikułu Czasu. Cyklicznie ogłaszamy także konkursy. Mam nadzieję, że mieszkańcy Tarnobrzega zaskoczą nas swoją kreatywnością i zaangażowaniem” – podkreśla Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Lista lokalizacji pojemników na ternie Tarnobrzega:

1. ul. Odwet Jędrusie 1
  2. ul. Bema 106
  3. ul. Hieronima Dekutowskiego 12
  4. ul. Zamkowa 1
  5. ul. Kwiatkowskiego 1
  6. ul. Gazowa 1
  7. ul. Kościuszki 13
  8. ul. 1 Maja 10
  9. pl. Akademii Miechocińskiej 7
  10. ul. Marczaka 11

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci: https://elektrycznesmieci.pl/