Do Tarnobrzega trafi 35 milionów złotych na inwestycje

Do Tarnobrzega trafi blisko 35 milionów złotych na drogi i obiekty sportowe. Wyniki drugiej edycji Rządowego Funduszu „Polski Ład” - Programu Inwestycji Strategicznych przedstawiono podczas uroczystości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim 30 maja. Symboliczne promesy wręczała wojewoda Ewa Leniart.

Tarnobrzeg otrzymał łącznie 34 miliony 900 tysięcy złotych. Dofinansowanie przyznano dwóm  tarnobrzeskim wnioskom. Jeden to Budowa i modernizacja infrastruktury drogowej na terenie miasta. Projekt dotyczy budowy i modernizacji kluczowych dróg o długości około 10 km na osiedlach miejskich. Na to zadanie otrzymaliśmy blisko 30 mln złotych. Drugi wniosek to Budowa boiska sportowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli pierwszy etap projektu Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tarnobrzegu. Projekt dotyczy budowy boiska piłkarskiego o nawierzchni sztucznej z infrastrukturą techniczną wraz z zakupem i montażem hali balonowej nad obiektami sportowymi przy ulicy Zwierzynieckiej. Na tę inwestycję mamy ponad 4,9 mln złotych.

Odbierając symboliczną promesę prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, dziękował w imieniu mieszkańców Tarnobrzega. – To kolejna niebagatelna kwota, która trafia do naszego samorządu. To kolejny zastrzyk gotówki, dzięki któremu pracujemy nad tym, czego tak naprawdę potrzeba naszym mieszkańcom. Widzimy te potrzeby, badamy je, dlatego wiemy, że między innymi to właśnie infrastruktura drogowa jest niesamowicie istotna dla tarnobrzeżan. Ale zaczynamy od strefy ekonomicznej. To już trzecie wsparcie z funduszy zewnętrznych, które inwestujemy w strefę, która po upadku przemysłu siarkowego trochę była zapominana, a w tej chwili odradza się i wreszcie zaczyna wyglądać jak strefa ekonomiczna, wreszcie będzie sprzyjała temu, aby tu inwestować, tworzyć miejsca pracy, ale także przynosić zysk, nie tylko dla miasta, ale także dla państwa – mówił prezydent Dariusz Bożek. Jak wspomniał, także dzięki funduszom zewnętrznym, chociaż nie z tego samego źródła, budowane są drogi nad Jeziorem Tarnobrzeskim, perłą Podkarpacia. – Gdyby nie fundusze zewnętrzne tych dróg, całej infrastruktury, która tam powstała, by nie było – mówił podkreślając, jak istotnym wsparciem samorządów jest pomoc w finansowaniu inwestycji. Prezydent wspomniał również o dużym tarnobrzeskim projekcie, jakim jest budowa Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich przy ul. Zwierzynieckiej, a którego pierwszy etap, czyli budowa boiska sportowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz halą balonową także uzyskał dofinansowanie w drugim rozdaniu „Polskiego Ładu”. – Łącznie otrzymujemy blisko 35 milionów złotych. Te pieniądze trafiają do miasta i będą dobrze zainwestowane, dobrze wydane. I oby tak dalej. Już czekamy na trzecią edycję – dodał prezydent Bożek.

- Dzisiaj wręczmy promesy, ale tak naprawdę samorządy mają dziewięć miesięcy na to, by przeprowadzić postepowanie przetargowe i przystąpić do realizacji projektów, które mają kluczowe znaczenie do pobudzenia samorządności, do zaspokajania potrzeb społeczności lokalnej, jak też działań, które służą pobudzeniu przedsiębiorczości i biznesu lokalnego – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Na Podkarpacie w ramach „Polskiego Ładu” trafi ponad dwa miliardy złotych.