Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

W święto miasta wyróżnieni honorowi i zasłużeni dla Tarnobrzega

Powrót

W 429. rocznicę lokacji Tarnobrzega podczas uroczystego posiedzenia Rady Miasta, które odbyło się 8 czerwca w Tarnobrzeskim Domu Kultury, wręczono tytuły honorowego obywatela oraz zasłużonego dla Tarnobrzega. Nagrody otrzymali także laureaci miejskiego konkursu Ośmiu Wspaniałych.

Uroczystą sesję poprzedziła msza święta w intencji miasta w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, w klasztorze oo. dominikanów, sprawowana przez proboszczów tarnobrzeskich parafii pod przewodnictwem ks. dziekana Adama Marka. Homilię wygłosił o. Karol Wielgosz OP, przeor klasztoru dominikanów.

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek w okolicznościowym wystąpieniu podczas uroczystej sesji odniósł się do liczącej 429 lat historii miasta, przywołując najważniejsze wydarzenia. Rok 1953 i odkrycie złóż siarki, rok 1975, gdy Tarnobrzeg stał się województwem. - Historia ma to do siebie, że jest jak sinusoida. I tak przyszedł rok 1992, zakończono wydobycie siarki, później rok 99, gdy Tarnobrzeg przestał być województwem. To, co dzisiaj nas otacza jest wynikiem tamtych wydarzeń. Od 30 lat nie wydobywamy siarki, a jednak Tarnobrzeg jest i można powiedzieć, że miasto kwitnie – mówił włodarz wskazując na najważniejsze obecnie motory napędowe miasta, czyli Jezioro Tarnobrzeskie zyskujące coraz większe znaczenie nie tylko w regionie oraz Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną, która po latach zastoju odradza się, pojawiają się nowi inwestorzy. Prezydent Dariusz Bożek wspomniał, że jako miasto zmierzamy teraz do nowej perspektywy unijnej, ku nowym wyzwaniom. Jak podkreślił, miasto zaczyna nabierać drugi oddech, a wszystko dzięki ogromnemu wysiłkowi swego społeczeństwa.

- Dziś chcę podziękować i pogratulować tym, którzy za chwilę wejdą na tę scenę. To dzięki Wam Tarnobrzeg się rozwija, to dzięki Waszemu wsparciu, na które mam nadzieję możemy nadal liczyć, jesteśmy w stanie pokonywać wszystkie trudne rafy – mówił do zebranych na sali widowiskowej TDK gości. Podkreślił że od trzech lat czasy są bardzo trudne, dlatego tym bardziej chciałby, by miasto to była wspólnota ludzi chcących budować, mających w głowach maksymę Rzymian, że tylko zgoda buduje, niezgoda wiemy do czego prowadzi.

Główną częścią uroczystej sesji Rady Miasta jest wręczenie najwyższych tytułów i odznaczeń.  W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega nadano Władysławowi Ortylowi, marszałkowi podkarpackiemu, Zofii Trochimowicz-Wardze, wieloletniej przewodniczącej Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i założycielce Warsztatu Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu, Eugeniuszowi Gutmanowi,  zasłużonemu pracownikowi przemysłu siarkowego w Polsce, byłemu dyrektorowi naczelnemu Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki "Siarkopol", Włodzimierzowi Papiernikowi,  członkowi konspiracji antykomunistycznej, Sybirakowi, współtwórcy struktury i prezesa Związku Sybiraków.

- Dziękuję za to wyróżnienie. Cieszę się, że dołączam do naprawdę znakomitego grona. To dla mnie wieki honor i zaszczyt, ale to też jest zobowiązanie – podkreślił marszałek Władysław Ortyl i zadeklarował wspieranie Tarnobrzega przez Urząd Marszałkowski. - Rozwój miasta to duża sztuka i ważne zadanie dla każdego samorządu. To zadanie rzeczywiście wymaga wsparcia. Nam łatwej to wsparcie kierować, gdy wiemy, że planowane dzięki wsparciu inwestycje są dobre, wybiegają przyszłość, łączą się z wieloma innymi projektami, dbają o rozwój gospodarczy i tego konkretnie miasta i całego regionu. Rozwój Tarnobrzega, jak wspomniał pan prezydent, opera się na dwóch obszarach, to specjalna strefa ekonomiczna i Jezioro Tarnobrzeskie. Wyzwań i zadań które przed tym miastem stoją jest wiele. Wiele już zrobiono, wiele zaplanowano. Mamy wiele planów.

Mieszkający obecnie w Krakowie dr Gutman odbierając tytuł Honorowego Obywatela  Tarnobrzega podkreślił wzruszony, że te dobre słowa, które podczas sesji padły pod jego adresem kierowane są tak naprawdę do wszystkich pracowników „siarki”, gdyż tylko dzięki zespołowi ludzi udało się tchnąć życie w to miasto. - Dzisiaj zwiedzając Tarnobrzeg jestem dumny z tego, że to miasto tak pięknie się rozwija. Gratuluje władzom, gratuluje państwu – mówił tuż po odebraniu wyróżnienia. Podobnie Zofia Trochimowicz-Warga dziękowała wszystkim ludziom, których spotkała podczas całej swoje drogi zawodowej, którzy ją wspierali w tym, co robi i dzięki którym tak naprawdę Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu funkcjonują.

Tytuł Zasłużony Tarnobrzeżanin otrzymali:  Teresa Małek- Konieczna, wieloletnia dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno-Wychowawczego w Tarnobrzegu, Jan Woynarowski, społecznik, pasjonat rzeźbiarstwa, od lat zaangażowany w sprawy miasta i mieszkańców, działacz "Solidarności" i przewodniczący jej struktur w Kopalni Siarki Jeziórko, Marian Antończyk, górnik Kopalni Siarki „Machów”, współzałożyciel tarnobrzeskiej „Solidarności”, długoletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Stare Miasto” w Tarnobrzegu, pasjonat rzeźbiarstwa oraz Jan Kwaśnik, emerytowany nauczyciel geografii i wychowania fizycznego, z zamiłowania historyk, regionalista i rolnik.

Uroczystość była też okazją do przedstawienia tarnobrzeskiej wspaniałej młodzieży. Nagrody odebrali bowiem laureaci miejskiego etapu tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Ośmiu Wspaniałych. Przypomnijmy, w gronie wspaniałych znaleźli się: Kacer Janczy, Julia Biało, Martyna Gregorczyk, Julia Komada, Zuzanna Ozga, Jan Sroczyński, Amelia Wójcik, Roksana Zimoląg.

Nagrody i wyróżnienia wszystkim uhonorowanym w tym roku wręczał prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega Bogusław Potański. Uroczystość uświetniły występy artystyczne przygotowane przez Studio Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury pod kierunkiem Anny Pintal oraz Studio Tańca i Ruchu FRAM