Młodzież „Górnika” za granicą - czyli Erasmus 2022

Inny świat widziany naszymi oczami – w ten sposób uczniowie określili to, czego doświadczyli podczas pobytu w Szwecji.

W tym roku grupy klas technikum Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica: technik grafiki i poligrafii cyfrowej, automatyk, programista i inne wyruszyły w drogę do skandynawskiego kraju – Szwecji. Po długiej dwunastogodzinnej jeździe autobusem do portu w Świnoujściu, następnie po przepłynięciu promem Bałtyku przez 6 godzin i trwającej 40 minut podróży pociągiem, uczniowie wreszcie dotarli do celu, do Malmö, trzeciego pod względem wielkości miasta Szwecji.

Pomimo zmęczenia podróżą, po przyjeździe na miejsce, spostrzegli stare, zabytkowe budynki, szerokie kamieniste plaże oraz najwyższą wieżę w Szwecji – Turning Torso. To było pierwsze z wielu miejsc, oglądanych przez stażystów w tym kraju, które wywarło na nich pozytywne wrażenie.

Następne tygodnie uczniowie spędzali aktywnie pracując w wyznaczonych miejscach, przyporządkowanych do kształconych w szkole zawodów. Praca w innym kraju pozwoliła im poszerzyć wiedzę, spojrzeć na nią z innej perspektywy, poznać ludzi z wielu miejsc świata. Granice, które można przekroczyć dzięki Erasmusowi, nie są wyłącznie fizyczne. Wielką zaletą programu jest to, że można zdobyć nowe doświadczenia przydatne w przyszłości w wykonywanym zawodzie. Już na samym początku praktyki, stażyści dostrzegli wysoką jakość technologii i prac wykonywanych w Szwecji. Stażyści spotkali się z przyjaznym i kulturalnym podejściem do uczniów przez opiekunów, pracodawców jak i zupełnie obcych osób spotykanych na ulicy.

W Szwecji uczniowie doświadczyli świetnej organizacji życia codziennego. Jest to kraj, który szczególnie dba o środowisko naturalne. Kultura ekologiczna przejawia się w każdej dziedzinie życia. Przykładem jest używanie bardziej ekologicznych i mniej szkodliwych żarówek LED, bardziej wydajnych produktów użytku codziennego oraz wszelkiego typu narzędzi pozwalających na pracę, nieingerującą w środowisko naturalne.

Podczas pobytu w Malmö uczniowie spędzali aktywnie czas wolny. Zwiedzili muzeum techniki i przemysłu oraz galerie sztuki mieszczące się w zamku na terenie Malmö oraz oglądali majestatyczny most łączący Szwecję z Kopenhagą – stolicą Danii, którą odwiedzili podczas jednej z wielu wycieczek krajoznawczych. Rozwinięta sieć autobusów i pociągów umożliwiła uczestnikom stażu sprawnie i punktualnie docierać do miejsc, w których odbywali staż, jak również do pięknych, klimatycznych miejsc, takich jak miasto studentów – Lund, miasteczko Ystad z charakterystycznym widokiem maleńkich uliczek. Innym punktem zwiedzania były nadbrzeżne skarpy znajdujące się w miejscowości Ales Stenar. Pod koniec miesięcznego stażu grupa spędziliła przyjemny wieczór przy smażeniu kiełbasek na grillu oglądając w tle piękny zachód słońca. Na zakończenie pobytu, uczniowie odbyli konstruktywne rozmowy zawodowe, wymienili cenne uwagi i spostrzeżenia zebrane podczas praktyk, z opiekunami i zarządem EU Mobility Sveririge - czyli grupą przyjaznych osób, którzy pomogli znaleźć firmy umożliwiające zdobycie doświadczeń zawodowych.

W sobotę 4 czerwca 2022 staż się zakończył, uczniowie po raz ostatni zajęli miejsce w pociągu jadącym do portu w Trelleborgu. Tam przywitał ich widok gigantycznego statku, który bezpiecznie przetransponował uczestników do granic Polski.

Podsumowując, niezwykłe wrażenie podczas pobytu naszych uczniów w Szwecji wywoływała w nich otaczająca przestrzeń – zadbane ulice, czyste powietrze, wysoka jakość życia i pracy oraz kultura bycia. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że dzięki wyjazdowi zmieniło się ich podejście do pracy, która zyskała większą wartość. Zrozumieli również jak ważny wpływ na życie człowieka ma ekologia.

Info i foto: ZS im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu