Święto plonów z nagrodami dla ROD-ów i pamięcią o ochotnikach dzikowskich

Święto plonów z nagrodami dla ROD-ów i pamięcią o ochotnikach dzikowskich

Przed Zamkiem Tarnowskich w Dzikowie 15 sierpnia odbyły się miejskie dożynki. Tarnobrzeskie święto plonów połączono z ogłoszeniem wyników tegorocznego konkursu na Wzorowy Ogród Działkowy, oddano też hołd ochotnikom dzikowskim w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości rozpoczęła plenerowa Msza święta w podziękowaniu za tegoroczne plony, ale sprawujący ją o. Karol Wielgosz OP, przeor klasztoru ojców dominikanów w Tarnobrzegu, podkreślał także inne wymiary sierpniowej uroczystości, wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz rocznicę Bitwy Warszawskiej. Do zwycięskiego zrywu sprzed 102 laty, zwanego Cudem nad Wisłą, nawiązał także prezydent Tarnobrzega w okolicznościowym wystąpieniu. - Jeżeli są plony, jeżeli są ludzie, którzy pracują na roli, zawsze jest za co dziękować. 15 sierpnia to również zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, więc dziękujmy również za to, że możemy dziś cieszyć się wolnością – prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek mówił do zgormadzonych na placu przed Zamkiem Tarnowskich mieszańców miasta. To sprzed tego zamku latem 1920 roku wyruszyła grupa 53 ochotników, by wesprzeć walczących z bolszewikami. Ochotniczy oddział z Tarnobrzega biorący udział w Bitwie Warszawskiej był odpowiedzią na wezwanie hrabiego Zdzisława Tarnowskiego do obrony ojczyzny przed najeźdźcą. Podczas poniedziałkowych uroczystości pod tablicą z nazwiskami ochotników dzikowskich, znajdującą się na frontowej ścianie jednego ze skrzydeł Zamku Tarnowskich, złożono wiązanki kwiatów.

Dożynkom towarzyszyły prezentacje tarnobrzeskich osiedli oraz występy artystyczne. Na scenie zaprezentował się m.in. zespół „Ocicanki”, Miejska Orkiestra Dęta oraz Ukraińska Orkiestra Roksolana. Nie zabrakło stoisk ze znakomitymi wypiekami, a plonami pochwaliły się tarnobrzeskie Rodzinne Ogrody Działkowe. Była to też znakomita okazja do ogłoszenia wyników konkursu na „Wzorowy Ogród Działkowy w 2022 r.” na terenie miasta Tarnobrzega. W tym roku ten zaszczytny tytuł wraz z Pucharem Prezydenta Miasta Tarnobrzega oraz nagrodą pieniężną w wysokości pięciu tysięcy złotych otrzymał Rodzinny Ogród Działkowy „NADOLE”. Drugie miejsce  i nagrodę pieniężną w wysokości  trzech tysięcy złotych zajął ROD „WYMYSŁÓW”. Na trzecim miejscu, z nagrodą w wysokości dwa tysiące złotych, uplasował się ROD „MOKRZYSZÓW”. Wyróżnienie trafiło do ROD „SIARKOPOL”. Dożynki zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.