Tarnobrzeżanie tłumnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

- Polska 2022 roku powinna być jednością – do uczestników miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek podczas okolicznościowego przemówienia przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Mieszkańcy Tarnobrzega po dwóch latach przerwy spowodowanych restrykcjami nałożonymi w zawiązku z pandemią, znów mogli wspólnie i tłumnie świętować Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada. Zarówno na Mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele u Ojców Dominikanów, a później na wiecu patriotycznym przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, pojawiły się nie tylko delegacje, przedstawiciele urzędów, miejskich instytucji, szkół, stowarzyszeń, ale przede wszystkim mieszkańcy miasta. Wystawiono poczty sztandarowe, a uroczystości uświetniła Miejska Orkiestra Dęta. Do uczestników uroczystości zwrócił się prezydenta miasta. - Jesteśmy dzisiaj w takim czasie, że historia może nie tyle się powtarza, co powinna być nauczycielką życia. Polska 2022 roku powinna być jednością. Powinna dojrzeć, gdzie są przyjaciele, a gdzie wrogowie. Dzisiaj, kiedy nawarstwia się wiele problemów, najwyższy czas zobaczyć, że obok nas stoi nie wróg, tylko przyjaciel. Mimo, że jest tak inny, ma tak inne problemy. Może w tym szaleństwie, jakie jest wokół nas, zobaczymy wreszcie drugiego człowieka? Może wreszcie rzeczy wielkie przysłonią rzeczy małe i podłe – mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek w okolicznościowym przemówieniu.  Oficjalną cześć piątkowych uroczystości zwieńczyło złożenie przed pomnikiem marszałka kwiatów oraz oddanie honorów sztandarami.

Nieco mniej oficjalne wydarzenia z okazji jedenastolistopadowego święta, a adresowane do całych rodzin, odbywały się na terenie parku dzikowskiego, w siedzibie Centrum Natura 2000 oraz w Zamku Tarnowskich. Tuż przed południem na starcie stanęli uczestnicy biegu historycznego „Dzieci dla Niepodległej”. Sportowe zmagania parkowymi alejkami na symbolicznym dystansie 1918 m to inicjatywa Stowarzyszenia Domy Dziecka w Skopaniu, które przy wsparciu zaprzyjaźnionych instytucji, w tym  każdego roku podejmuje się organizacji tej sportowo-patriotycznej rywalizacji. W tym roku do wspólnego świętowania włączyło się ze swoją przyrodniczo-edukacyjną propozycją także Centrum Natura 2000, które zaprosiło na ciekawy spacer po parku dzikowskim oraz do zwiedzania swej siedziby. Na wszystkich w parkowej scenerii czekała Strefę Wolontariuszy z wieloma atrakcjami. Były kiermasze, zabawy, konkursy, a także ciepły posiłek. Tarnobrzeskie świętowanie  niepodległości zwieńczyło tradycyjne wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w pięknych wnętrzach Zamku Tarnowskich.