Grupa 19 uczniów razem z opiekunami p. Beatą Rodzeń i Beatą Mazur-Ferdek pod koniec września przebywała na 2-tygodniowych praktykach w Hiszpanii, w ramach Akredytacji Erasmusa. Szkoła w ramach projektu realizuje przedsięwzięcia mające na celu m.in. wzmocnienie swojego potencjału we współpracy międzynarodowej, pozyskiwanie wiedzy i nowych umiejętności uczniów i nauczycieli oraz promowanie wartości związanych z tolerancją oraz włączeniem społecznym uczniów ze środowisk defaworyzowanych. To wszystko ma wielkie znaczenie w rozwijaniu otwartości na inne kultury, Europę i poczucia własnej tożsamości narodowej oraz wspólnoty z krajami europejskimi.
Na praktyki wyjechali uczniowie z technikum informatycznego i organizacji turystyki, młodzież w zakładach pracy została zapoznana z programem, zasadami odbywania praktyk, elementami kultury i obyczajów. Odbywali praktyki w zakładach pracy adekwatnych do uczonego zawodu, m.in. w restauracji "El Balneario", hotelu "Feel Hostels" oraz w firmie informatycznej "Arrabal". Praktyki odbywane za granicą przynoszą uczniom wiele korzyści, przede wszystkim uczniowie podnoszą swoje kompetencje zawodowe pracując w renomowanych zakładach pracy z międzynarodowym zespołem, szlifują umiejętność posługiwania się językiem angielskim i hiszpańskim. Pobyt na praktykach wiązał się nie tylko z obowiązkami, ale również z rekreacją i turystyką poznawczą - to wspaniała podróż pozwalająca odkryć tajniki kultury i tradycji Hiszpanii. Uczniowie uczestniczyli w atrakcyjnej wycieczce ścieżką króla - Caminito del Rey, zapewniającej dreszczyk emocji, pokonali trasę, którą w większości stanowiły wąskie drewniane kładki przymocowane na dużej wysokości do skał wąwozu. Przebywając w Maladze młodzież zwiedziła min. wzgórze Alcazaba, zamek Gibralfaro i Teatro Romano. Atrakcją było również zwiedzanie Muzeum Picasso, w którym można było zobaczyć ponad 200 dzieł artysty prezentujących różnorodne style, techniki i materiały. Wartym uwagi zabytkiem miasta jest Katedra widoczna podczas spacerów uliczkami Centro Historico de Malaga. Port z latarnią morską La Farola i plaża Malaqueta sprzyjały relaksowi po trudach dnia. Piękno, historia, kultura i atrakcje Malagi pozostaną nie tylko na zdjęciach, ale również w pamięci uczniów.
Uczestnicy projektu włączyli się również w Akcję Narodowego Czytania Dzieł Polskiej Literatury. Młodzież postanowiła w pięknej romantycznej scenerii przykatedralnego wirydarzyka przeczytać balladę Adama Mickiewicza pt. "Świtezianka". Tekst utworu w otoczeniu uczniów klas IV TIB i IV TT zaprezentował Maksymilian Cena.
Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Kwota dofinansowania: 76 100 euro.
Koordynatorem projektu jest p. Małgorzata Tomczyk.
Info i fot. ZSnr1 w Tarnobrzegu