Noworoczne spotkanie opłatkowe z dobrymi życzeniami dla miasta i mieszkańców

Noworoczne spotkanie opłatkowe z dobrymi życzeniami dla miasta i mieszkańców

We wtorek 24 stycznia w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyło się doroczne miejskie spotkanie opłatkowe. Zaproszenie prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka przyjął biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, władze województwa reprezentowała wicemarszałek podkarpacki Ewa Draus. Wśród gości nie zabrakło starosty tarnobrzeskiego, włodarzy sąsiednich samorządów, radnych miejskich. Przełamać się opłatkiem i złożyć noworoczne życzenia przybyli także proboszczowie tarnobrzeskich parafii, przedstawiciele instytucji, firm i organizacji działających w Tarnobrzegu. O oprawę artystyczną zadbali młodzi soliści ze Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury pod kierunkiem Anny Pintal.

Doroczne spotkanie opłatkowe zawsze jest okazją do podziękowania za miniony rok wszystkim, którzy pracowali dla dobra Tarnobrzega i jego mieszkańców, którzy potrafili ze sobą współpracować mając na uwadze rozwój miasta. Nie inaczej było i tym razem. Słowa podziękowania włodarz skierował także do tych, którzy chociaż z Tarnobrzegiem związani nie są, ale na których wsparcie samorząd zawsze mógł liczyć. W ciepłych słowach zwrócił się do biskupa Krzysztofa Nitkiewicza i marszałek województwa podkarpackiego Ewy Draus, którzy, jak podkreślił, dostrzegają w Tarnobrzegu potencjał. W swym wystąpieniu prezydent miasta nie uciekł od tragicznych wydarzeń w Ukrainie. Wybuch wojny w szczególny sposób dotknął bowiem województwo podkarpackie, w tym Tarnobrzeg, stawiając przed samorządami, władzami województwa, mieszkańcami regionu trudne wyzwania. - Dziękuję dziś tym wszystkim, którzy dostrzegli drugiego człowieka w uchodźcy, tym, którzy uciekającym przed bombami stworzyli tu dom – mówił włodarz Tarnobrzega dodając, że ma nadzieję, że wszystko co złe, już za nami. - Oby to, co dzieje się tam, w Ukrainie, zakończyło się pokojem dla tamtego regionu i spokojem dla nas. Mam nadzieję, że w tym nowym roku zakończą się wszystkie konflikty, i te zbrojne poza granicami naszego kraju, i te mniejsze, które wcale nie są aż tak daleko, a których doświadczamy aż za często. Podkreślił, że przepełniony bardziej nienawiścią niż miłością i konfliktami niż zgodą świat musi się w końcu zmienić. – Ale te zmiany zależą od każdego z nas. Będzie to rok zmian na lepsze, pokoju, zgody i miłości, jeśli będziemy potrafili dostrzec obok drugiego człowieka, wyciągnąć do niego dłoń, zapomnieć o rzeczach, które nas dzielą, znaleźć te, które łączą - mówił prezydent Dariusz Bożek, a składając wszystkim noworoczne życzenia zwrócił uwagę na najważniejsze dobra we współczesnym świecie. - Życzę Państwu dobrego zdrowia, by mieć siłę pomagać innym, radości, by ją rozsiewać wokół, zgody, która pozwoli budować piękny Tarnobrzeg, piękną Polskę i dobrobytu, którym będzie się można dzielić.

W imieniu władz województwa podkarpackiego życzenia uczestnikom spotkania złożyła marszałek Ewa Draus. W swoim wystąpieniu także nawiązała do trudnego dla wszystkich doświadczenia, jakim była, i nadal jest, agresja na Ukrainę. Podkreśliła zaangażowanie Tarnobrzega w pomoc uchodźcom oraz Ukraińcom, którzy pozostali w ojczyźnie. Zwróciła uwagę także na te pozytywne wydarzenia dla miasta i całego województwa, jak dokończenie wielu ważnych inwestycji, w tym obwodnicy Tarnobrzega, życząc by nowy rok był jeszcze lepszy. - Otwiera się nowa unijna perspektywa finansowa. Podkarpacie otrzyma rekordowe fundusze, ponad 2 miliardy euro, które zasilą naszą gospodarkę, przyczynią do rozwoju kapitału ludzkiego. Są też środki z programów krajowych. Będziemy podejmować wiele inwestycji dla Tarnobrzega, dla naszego regionu. Życzę władzom miasta, radnym, realizacji tych pięknych planów, które opracowują, a na które czekają mieszkańcy. Życzę, by programy wojewódzkie były dla was korzystne, by przyspieszały rozwój Tarnobrzega – mówiła marszałek Ewa Draus. Odczytała także fragment listu, jaki z najlepszymi życzeniami do władz i mieszkańców miasta skierował marszałek województwa, honorowy obywatel Tarnobrzega, Władysław Ortyl. Święcąc opłatki, którymi później przełamali się uczestnicy spotkania, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę na to, że miniony rok szczególnie powinien uświadomić, jak pomocna w najtrudniejszych sytuacjach jest zarówno wiara w Boga, ale też bliskość drugiej osoby.