Tarnobrzeski Dom Kultury czeka na miłośników poezji

Będą recytować poezję

Tarnobrzeski Dom Kultury czeka na miłośników poezji. Startuje kolejna edycja Konkursu Recytatorskiego „Dziecięce Interpretacje” oraz inne konkursy dla dzieci i dorosłych.

Co roku dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszy się Konkurs Recytatorski „Dziecięce Interpretacje”, który tym razem odbędzie się już po raz 21. Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych z Tarnobrzega i z terenu powiatu tarnobrzeskiego. Uczestnicy zgłaszają jeden wiersz autorów współczesnej literatury polskiej: tj. Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Ludwik Jerzy Kern, Joanna Kulmowa, Hanna Niewiadomska, Michał Rusinek, Wisława Szymborska (patron literacki 2023 r.), ks. Jan Twardowski, Natalia Usenko, Andrzej Waligórski, Danuta Wawiłow. Szczególnie mile widziane będą mniej znane utwory wymienionych poetów. W trakcie prezentacji dopuszcza się możliwość użycia rekwizytu, gestu i ruchu, ale wyłącznie jako środka wyrazu artystycznego, który wzbogaca teatralną interpretację prezento­wanych utworów.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do  22 marca. Eliminacje miejskie odbędą się 30 i 31 marca, a finał zaplanowano na 15 kwietnia.

To nie jedyny konkurs recytatorski, który odbędzie się w najbliższym czasie w Tarnobrzegu. TDK jest także operatorem regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku będzie to już 68. edycja. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i osób dorosłych, którzy mogą występować w jednej z trzech kategorii: teatr jednego aktora, poezja śpiewana i recytacja. Zgłoszenia należy złożyć do 4 kwietnia, a przegląd rejonowy odbędzie się 20 kwietnia w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Głównym organizatorem tego konkursu jest Towarzystwo Kultury Teatralnej.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem będzie XXIII Wojewódzki Konkurs „Sacrum w Literaturze i Sztuce” organizowany przez Szkołę Podstawową Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Można w nim wziąć udział wybierając jedną z trzech kategorii: recytacja, poezja śpiewana i plastyczna. Uczestnicy, którzy zgłoszą swój udział w kategorii recytacja i poezja śpiewana z powiatów tarnobrzeskiego grodzkiego i ziemskiego, niżańskiego, mieleckiego, stalowowolskiego spotkają się w TDK na eliminacjach regionalnych. Odbędą się one 4 kwietnia. Karty zgłoszenia należy dostarczyć do Tarnobrzeskiego Domu Kultury do 22 marca.

Regulaminy i karty zgłoszenia można znaleźć na stronie: http://www.tdk.tarnobrzeg.pl