Tarnobrzeski dworzec kolejowy doczeka się remontu!

Tarnobrzeski dworzec kolejowy doczeka się remontu!

Ufundowany w 1913 roku przez rodzinę Tarnowskich, niszczejący dziś i nieczynny dla podróżujących budynek dworca kolejowego w Tarnobrzegu, doczeka się remontu. - Nasze wspólne starania zostały zwieńczone sukcesem, dworzec w Tarnobrzegu zostanie zrewitalizowany – oficjalnie informacje przekazał minister infrastruktury Rafał Weber podczas konferencji prasowej zorganizowanej 21 sierpnia przy wspomnianym budynku.

W spotkaniu z wiceministrem Weberem, prócz gospodarza, prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka, udział wzięła także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, wicestarosta Jacek Rożek, radny miejski Kamil Kalinka, a także wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Bogusław Kida.

Remont tarnobrzeskiego dworca możliwy będzie dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030, który zakłada remont 150 inwestycji. Na liście dworców do remontu w tej edycji programu znalazł się także Tarnobrzeg. – Stan obiektu spędzał nam sen z powiek. Korzystający z połączeń kolejowych mieszkańcy miasta mają świadomość, że to ostatnia chwila, żeby ten budynek uratować. Od początku kadencji podejmowaliśmy rozmowy ze spółką PKP w sprawie remontu tarnobrzeskiego dworca, informowaliśmy o stanie budynku współpracujących z nami ministrów, władze województwa, prosząc o wsparcie naszych starań. Dziękuję – mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że zakwalifikowane do rewitalizacji dworce to  w większości obiekty zabytkowe, aż 120 spośród 150, które są nie tylko zniszczone, ale także nie spełniają wielu wymogów, w tym dotyczących dostępności dla osób niepełnosprawnych. Na niezbędne prace przeznaczonych zostanie niemal 4,5 miliarda złotych. Dworce w ciągu najbliższych 7 lat wyremontuje spółka PKP SA.

Ujęcie Tarnobrzeskiego dworca w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 to już kolejna dobra wiadomość dla korzystających z połączeń kolejowych mieszkańców Tarnobrzega. Przypomnijmy, w grudniu 2022 roku, w efekcie rozmów prowadzonych przez i z inicjatywy prezydenta Bożka z przedstawicielami PKP Intercity SA, przywrócono połączenie kolejowe Tarnobrzega ze stolicą kraju. Przystanek Tarnobrzeg znalazł się na trasie pociągu relacji Rzeszów Główny - Szczecin Główny przez Warszawę.