Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

Mieszkańcy Tarnobrzega uczcili pamięć obrońców z września 1939 roku

Powrót

W 84 lata od wybuchu II wojny światowej, 1 września punktualnie o godzinie 4.45 na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu, gdzie znajdują się mogiły uczestników obydwu wojen światowych, w tym obrońców z września 1939, zebrali się mieszkańcy miasta, przedstawiciele samorządu z prezydentem miasta Dariuszem Bożkiem na czele, przedstawiciel duchowieństwa, reprezentanci instytucji i stowarzyszeń, kombatanci ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego RP, harcerze z Hufca ZHP Tarnobrzeg, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2002 Tarnobrzeg, reprezentacja Straży Miejskiej.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał prezydent. Nawiązał do symbolicznej godziny tych obchodów, godziny napaści Niemiec na Polskę. – Godzina 4.45. Właściwie jeszcze noc. Ta pora łączy to, co przeszłe, ciemną noc, coś złego, z tym co nowe, piękne, co daje nadzieję - mówił prezydent Dariusz Bożek zaznaczając, że ta godzina ma dwojakie znaczenie. – Chcemy oddać cześć wszystkim, którym 1 września 1939 roku ta godzina przyniosła dramat wojny z całym jej okrucieństwem. Pragniemy też wciąż podkreślać, że po najgorszej tragedii zawsze wstaje nowy dzień…

Prezydent nawiązał także do wydarzeń z sierpnia 1980. – 30 i 31 sierpnia 1980, tak odległy od 1939, ale tak naprawdę, od czasu zakończenia II wojny dopiero on przyniósł nadzieję na wolność. Jak z niej dziś korzystamy? Czy któregoś dnia faktycznie poczujemy, że jesteśmy wspólnotą? Przecież bez względu na to jakie polityczne upodobania mamy, naszą „partią” ma być Rzeczpospolita. Nauczmy się tak prostej, tak oczywistej rzeczy i każdego dnia „otwierajmy bramy stoczni” – mówił w okolicznościowym wystąpieniu.

Nim delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku Poległych w I i II wojnie światowej uczestniczący w obchodach o. Wojciech Krok OP z poprowadził modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej oraz wszystkich spoczywających na tarnobrzeskim cmentarzu wojennym. Modlono się także o pokój dla ojczyzny, dla Ukrainy i innych miejsc na świecie, gdzie wciąż jeszcze człowiek z nienawiścią staje przeciwko drugiemu człowiekowi.

Tego samego dnia w południe w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej przy klasztorze ojców dominikanów w Tarnobrzegu odprawiona została Msza św. o pokój.