84. rocznica śmierci por. Józefa Sarny. Uczczono pamięć obrońcy Tarnobrzega z 1939 r.

W środę 13 września, w rocznicę śmierci uczczono pamięć bohaterskiego obrońcy Tarnobrzega z 1939 roku, porucznika Józefa Sarny. Na grobie bohatera, na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu, jak co roku zapłonęły znicze, złożono kwiaty. Rocznicowe obchody rozpoczęła polowa Msza Święta odprawiona przez o. Wojciecha Kroka OP z klasztoru ojców dominikanów w Tarnobrzegu. W symbolicznej uroczystości udział wzięli mieszkańcy miasta, nie zawiedli też członkowie tarnobrzeskiego koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, główni organizatorzy obchodów. Wydarzenie było wyjątkową lekcją historii także dla młodzieży z Zespołu Szkół imienia księdza Stanisława Staszica w Tarnobrzegu oraz z Liceum Katolickiego im św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. O udział młodzieży w wydarzeniu zadbała nauczycielka, była dyrektor dawnego gimnazjum noszącego imię por. J. Sarny, Bogusława Jasińska. Samorząd Tarnobrzega reprezentowała Jolanta Majchrzak, Sekretarz Miasta Tarnobrzega oraz Tomasz Krawczuk, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Symboliczną uroczystością przywołano pamięć tego, który bohatersko stawił czoła Niemcom w obronie naszego miasta. Porucznik Józef Sarna zginął 13 września 1939 roku na wiślanej skarpie, na posterunku, z którego heroicznie, dowodząc zaledwie grupą ludzi, bronił Tarnobrzega. Dziś, w miejscu tych walk, w miejscu, gdzie porucznik Sarna poległ, stoi pomnik, przy którym również złożono wiązanki kwiatów.