Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast

Kursor

Czcionka

Obrazy

Odnośniki

312

Kościół Św. Marii Magdaleny

Powrót

Kościół Świętej Marii Magdaleny został wybudowany w Miechocinie na długo przed zaistnieniem Tarnobrzega i do lat 20-tych XX wieku był kościołem parafialnym dla całego miasta. Przy miechocińskim kościele działała w XVII wieku Akademia Miechocińska, słynna z wysokiego poziomu nauczania szkoła parafialna.

Parafię w Miechocinie erygowano w czasach Henryka Sandomierskiego (1132-1166), wtedy też, prawdopodobnie około 1160 roku powstał na górce miechocińskiej pierwszy drewniany kościół. O miechocińskiej parafii i murowanym już kościele wspomniał Jan Długosz w dziele "Liber Beneficiorum". Z tego okresu zachowało się gotyckie prezbiterium z charakterystycznym oknem w kształcie serca, umieszczonym za ołtarzem oraz z pięknym sklepieniem żebrowym. Wyraźna data pojawia się na kamiennej chrzcielnicy z 1484 roku.

W wyniku prac konserwatorskich z lat 90-tych XX wieku odkryto pod warstwą tynku unikalne polichromie z motywami biblijnymi (Ukrzyżowanie i Zwiastowanie) i roślinnymi (zrekonstruowanymi na podstawie modelu komputerowego, dużo młodszymi niż wizerunki postaci). Postacie mają około 2 metrów wysokości. Polichromie zachowały się bardzo dobrze, reprezentują też wysoki poziom artystyczny.

Na południowej ścianie odkryto wizerunek "Bestii" z głową konia, ptasim tułowiem, ogonem i tylnymi łapami o kształcie ptasich pazurów i ludzkiej stopy w szpiczastym pantoflu. Bestia unosząc głowę połyka krzew winorośli. Na zworniku sklepienia odkryto datę 1340 r., z tego czasu pochodzą odrestaurowane malowidła. W czasie remontu kościoła w latach 30-tych XX ubiegłego wieku pod starymi płytami w nawie głównej odkryto kryptę z ciałem dziewczynki, zachowanym w bardzo dobrym stanie (ciało przeniesiono do prezbiterium).

Boczna kaplica przy kościele i piętnastometrowa wieża powstały dopiero po pierwszej wojnie światowej.

źródło: www.tarnobrzeg.it